Historia:
Kościół p.w. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika zbudowany w 1606 r. staraniem podstolego czerskiego, Prokopa Oborskiego. Przebudowany w końcu XVII w. staraniem ks. Andrzeja Gołkowskiego (dobudowa dwuwieżowej fasady). Obecną formę uzyskał po odbudowie w 1738 r. po zniszczeniach po wichurze. Remontowany także latach 1884 – 85 i 1935 r.
Konstrukcja zewnętrzna:
Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami, zbudowany z drewna modrzewiowego. Orientowany. Jednonawowy. Nad nawą nadbudowana wieża. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Blaszany dach dwukalenicowy, dwuspadowy, nad zakrystią pulpitowy. Wieża zwieńczona blaszanym hełmem namiotowym przechodzącym w iglicę. Wejście od frontu jest okapem gontowym, wspartym na sześciu słupach, przechodzącym we wspólny dach z kruchtą boczną.
Wnętrze:
Wnętrze przykryte pozornym sklepieniem kolebkowym. Ściany w nawie otynkowane. Od frontu chór muzyczny wsparty na czterech drewnianych słupach z wystawką w części środkowej i balustradą tralkową. Belka tęczowa z późnogotycką rzeźbą MB Bolesną z I poł. XVI w. Ołtarz główny barokowy z 1750 r. z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, otoczonej lokalnym kultem jako „Pani Ziemi Grójeckiej” z XVII w., ukoronowanym w 1975 r. przez nałożonymi przez kardynałów prymasa Stefana Wyszyńskiego i metropolity Karola Wojtyły. Trzy barokowe ołtarze boczne z 1742 r. Ambona z 1753 r. Późnogotycka chrzcielnica z piaskowca z XVI w.
Ciekawostki:
Lewiczyn jest jednym z największych centrów pielgrzymowych i sanktuarium Maryjnym w tej części Mazowsza. Informacje o dojeździe do niego widnieją m.in. na drodze krajowej nr. 7 Warszawa-Kraków. W okresie przedrozbiorowym ważne centrum pielgrzymkowe w Polsce, często odwiedzane przez polskich królów.
Galeria:
Lokalizacja:
Wieś w pow. grójeckim, gm. Belsk Duży,
51°48’7.21″N, 20°51’38.61″E.
GLat = 51.802002777778, GLng = 20.860725
Paweł Mazurkiewicz
PhD student in Collegium MISDoMP at University of Warsaw
Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)
- Tworzymy fotoobraz! - 3 marca 2017
- ‚Drewniane Lubelskie’ – test fotoksiązki firmy Saal Digital Polska - 28 października 2016
- Tłuszcz – dzwonnica - 2 lipca 2015