Lewiczyn – kościół p.w. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika

Lewiczyn - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika zbudowany w 1606 r. staraniem podstolego czerskiego, Prokopa Oborskiego. Przebudowany w końcu XVII w. staraniem ks. Andrzeja Gołkowskiego (dobudowa dwuwieżowej fasady). Obecną formę uzyskał po odbudowie w 1738 r. po zniszczeniach po wichurze. Remontowany także latach 1884 – 85 i 1935 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami, zbudowany z drewna modrzewiowego. Orientowany. Jednonawowy. Nad nawą nadbudowana wieża. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Blaszany dach dwukalenicowy, dwuspadowy, nad zakrystią pulpitowy. Wieża zwieńczona blaszanym hełmem namiotowym przechodzącym w iglicę. Wejście od frontu jest okapem gontowym, wspartym na sześciu słupach, przechodzącym we wspólny dach z kruchtą boczną.

 

Wnętrze:

Wnętrze przykryte pozornym sklepieniem kolebkowym. Ściany w nawie otynkowane. Od frontu chór muzyczny wsparty na czterech drewnianych słupach z wystawką w części środkowej i balustradą tralkową. Belka tęczowa z późnogotycką rzeźbą MB Bolesną z I poł. XVI w. Ołtarz główny barokowy z 1750 r. z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, otoczonej lokalnym kultem jako „Pani Ziemi Grójeckiej” z XVII w., ukoronowanym w 1975 r. przez nałożonymi przez kardynałów prymasa Stefana Wyszyńskiego i metropolity Karola Wojtyły. Trzy barokowe ołtarze boczne z 1742 r. Ambona z 1753 r. Późnogotycka chrzcielnica z piaskowca z XVI w. 

 

Ciekawostki:

Lewiczyn jest jednym z największych centrów pielgrzymowych i sanktuarium Maryjnym w tej części Mazowsza. Informacje o dojeździe do niego widnieją m.in. na drodze krajowej nr. 7 Warszawa-Kraków. W okresie przedrozbiorowym ważne centrum pielgrzymkowe w Polsce, często odwiedzane przez polskich królów. 

 

Galeria:

Lewiczyn - kościół drewniany  Lewiczyn - kościół drewniany  Lewiczyn - kościół drewniany  Lewiczyn - kościół drewniany  Lewiczyn - kościół drewniany  Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - drewniany kościół   Lewiczyn - detal kościoła drewnianego  Lewiczyn - wnętrze kościoła drewnianego  Lewiczyn - wnętrze kościoła drewnianego  Lewiczyn - wnętrze kościoła drewnianego 

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. grójeckim, gm. Belsk Duży,
51°48’7.21″N,                       20°51’38.61″E.
GLat = 51.802002777778,    GLng = 20.860725
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank