Łochów – kościół p.w. Miłosierdzia Bożego

Łochów

 

Historia:

Kościół pw. św. Stanisława Kostki (ob. Miłosierdzia Bożego) zbudowany w 1932 r. w Wólce Dobryńskiej (gm Zalesie, pow bialski). Zbudowany staraniem księdza Franciszka Michalika. Projektantem był architekt p. Mazur. Budowniczowie kościoła to miejscowi cieśle – Józef Kozerski,  Antoni Lewczuk, Wiktor i Antoni Arseniukowie, Julian Romaniuk. W 2010 roku przeniesiony na obecne miejsce i gruntownie odnowiony. 

 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji ryglowej, obustronnie oszalowany. Trójnawowy, obecnie nie orientowany. Prezbiterium nie wyodrębnione na zewnątrz, z dwoma wewnętrznymi zakrystiami równymi szerokości nawy.  Budowla postawiona jest na betonowej podmurówce. Gontowy dach jednokalenicowy, wspólny dla nawy i prezbiterium, nad nawami bocznymi niższe daszki pulpitowe. W części frontowej czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę nakryta gontowym daszkiem namiotowym.

 

Wnętrze:

Obecnie niezabytkowe.

 

Ciekawostka:

Kościół położony jest nieopodal zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Tuż za kościołem rozciągają się malownicze stawy – co prawda w trakcie, gdy odwiedzaliśmy zabytek ptactwa na nich nie było, ale fauna i flora była dość bogata :)

 

Galeria:

Łochów - kościół drewniany  Łochów - kościół drewniany  Łochów - otoczenie kościoła drewnianego  Łochów - kościół drewniany  Łochów - kościół drewniany  Łochów - kościół drewniany  Łochów - otoczenie kościoła drewnianego  Łochów - kościół drewniany  Łochów - kościół drewniany  Łochów - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. węgrowskim,
52°30’57.29″N,                        21°42’7.29″E.
GLat = 52.515913888889,      GLng = 21.702025
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank