Lubowidz – kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła

Lubowidz - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Andrzeja Apostoła z 1802 r. Zbudowany został z fundacji K. Sierakowskiego. Kilkukrotnie remontowany: w latach 1860, 1937 i 1966.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany z olistwowieniem. Orientowany. Trójnawowy. Prezbiterium nieco węższe od nawy (różnica widoczna z zewnątrz tylko z jednej strony), zamknięte trójbocznie z zakrystią dostawioną z boku. Dwie kruchty: od frontu i z boku nawy. Blaszany dach jednokalenicowy, wspólny dla nawy i prezbiterium, z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem z latarnią. Nad zakrystią i kruchtą boczną blaszane dachy jednokalenicowe, dwuspadowe, nad kruchtą frontową trójspadowy dach pulpitowy.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym w prezbiterium oraz w nawie głównej, natomiast w nawach bocznych widoczne zaskrzynienia. Podział na nawę główną i boczne dzięki dwóm rzędom kolumn toskańskich po pięć sztuk. Od wejścia chór muzyczny także wsparty na czterech kolumnach toksańskich. Organy z XVIII w. Polichromia współczesna, z 1966 r. autorstwa H. Domurat (podobnie jak witraże z roku 1968). Ołtarz główny neobarokowy z połowy XIX w. Dwa ołtarze boczne. Rokokowa ambona z 1825 r. Klasycystyczna chrzcielnica z 1825 r. Dwa konfesjonały z XVIII w. 

 

Galeria:

Lubowidz - kościół drewniany  Lubowidz - kościół drewniany  Lubowidz - kościół drewniany  Lubowidz - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Lubowidz - kościół drewniany  Lubowidz - kościół drewniany  Lubowidz - kościół drewniany  Lubowidz - drewniany kościół   Lubowidz - drewniany kościół   Lubowidz - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Lubowidz - drewniany kościół   Lubowidz - detal drewnianego kościoła  Lubowidz - detal drewnianego kościoła  Lubowidz - drzewo na terenie kościelnym

 

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. żuromińskim,
53° 7’16.60″N,                        19°50’30.99″E
GLat = 53.121277777778,      GLng = 19.841941666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank