Łukomie – kościół p.w. św. Katarzyny

Łukomie - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętej Katarzyny zbudowany w 1761 r. z fundacji Marii Łucji Dessieur, córki generała Kampenhausena. W 1881 roku rozbudowany – dobudowano wieżę oraz kruchtę. Wielokrotnie remontowany: w latach 1910 – 20, 1955 r. i 1986 – 2002. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany. Trójnawowy, orientowany. Prawdopodobnie zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte trójbocznie z dostawioną z boku zakrystią. Dobudowana w późniejszym czasie wieża od frontu posiada boczne aneksy i jest poprzedzona niewielką kruchtą. Druga kruchta jest dostawiona z boku nawy. Wieża zwieńczona jest blaszanym dachem namiotowym. Na nawą i prezbiterium wspólny blaszany dach jednokalenicowy. Na kalenicy ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona hełmem z latarnią. 

 

Wnętrze:

Trójdzielność wnętrza zaznaczona czteroma filarami ustawionymi w dwa rzędy po dwie sztuki. Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym zarówno w nawie jak i prezbiterium, w nawach bocznych natomiast strop płaski. Wnętrze zdobi polichromia z 1956 roku. Chór muzyczny, ustawiony od frontu, także jest wsparty na czterech słupach. W prospekcie organowym znajduje się instrument z 1909 r.
Najcenniejszym elementem wyposażenia wnętrza jest belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z XVI w. Ołtarz główny barokowy z XVIII w. Ołtarze boczne i ambona w stylu neobarokowym z końca XIX w.

Galeria:

Łukomie - kościół drewniany  Łukomie - kościół drewniany  Łukomie - kościół drewniany  Łukomie - kościół drewniany  Łukomie - kościół drewniany  Łukomie - kościół drewniany  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny  Łukomie - drewniany kościół p.w. św. Katarzyny    Łukomie - stare drzewo przy kościele drewnianym

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. węgrowskim,
52°30’57.29″N,                        21°42’7.29″E.
GLat = 52.515913888889,      GLng = 21.702025
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank