Łuzki – kościół p.w. Macierzyństwa NMP

Łuzki - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Macierzyństwa NMP zbudowany w 1936 r. według projektu M. Sławińskiego. W ostatnich latach gruntownie odnowiony. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji słupowo–ramowej, pionowo oszalowany. Trójnawowy, nieorientowany. Zbudowany na planie prostokąta, o zwartej bryle. Prezbiterium nie wydzielone zewnętrze z nawy, zamknięte prostokątnie. Dwie wewnętrzne zakrystie po bokach prezbiterium, równe szerokością nawie. Kruchta od frontu, nie wyodrębniona z nawy, z dwoma bocznymi aneksami. Blaszany dach jednokalenicowy z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej zwieńczoną namiotowym hełmem. 

 

Wnętrze:

Trójdzielność wnętrza zaznaczona dwoma rzędami słupów z mieczami. Wnętrze nakryte stropem kolebkowym w nawie głównej i płaskim w nawach bocznych. Chór muzyczny nad kruchtą. 
Wyposażenie wnętrza niezabytkowe.

Galeria:

Łuzki - kościół drewniany  Łuzki - kościół drewniany  Łuzki - kościół drewniany  Łuzki - drewniany kościół   Łuzki - drewniany kościół   Łuzki - drewniany kościół   

Lokalizacja:

Wieś w pow. łosickim, gm. Łosice,
52°11’12.22″N,                             22°48’50.09″E.
GLat = 52.186727777778,           GLng = 22.813913888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank