Łyse – dzwonnica

Łyse - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z końca XIX wieku. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, wzmocniona ryglami i zastrzałami, pionowo oszalowana. Jest to najwyższa ze wszystkich tego typu obiektów istniejących na historycznym Mazowszu. Wzniesiona na planie kwadratu, trójkondygnacyjna. W górnej części z każdej strony wycięty jest jeden prostokątnym otwór głosowy. Dzwonnica nakryta blaszanym dachem namiotowym zwieńczonym ośmioboczną ażurową niewielką latarnią.

 

 

Galeria:

Łyse - dzwonnica drewniana  Łyse - dzwonnica drewniana  Łyse - dzwonnica drewniana  Łyse - dzwonnica drewniana  Łyse - drewniana dzwonnica   Łyse - kościół i dzwonnica drewniane  Łyse - drewniana dzwonnica   Łyse - drewniana dzwonnica   Łyse - drewniana dzwonnica   Łyse - kościół i dzwonnica drewniane

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. ostrołęckim,
53°21’39.22″N,                          21°33’59.92″E.
GLat = 53.360894444444,        GLng = 21.566644444444
Dzwonnica stoi na północny-wschód od kościoła.
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank