Łyse – kapliczka

Łyse - kaplica drewniana

Historia:

Kapliczka domkowa. Niestety, niewiele możemy powiedzieć odnośnie jej historii – brak danych. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana kapliczka konstrukcji zrębowej, nieoszalowana. Dzięki braku obicia zewnętrznego można zobaczyć ułożenie belek zrębu. Zbudowana na planie kwadratu. Nakryta blaszanym dachem namiotowym.
Ładne, leśne położenie w pobliżu skrzyżowania dróg komunikacyjnych.

 

Ciekawostka:

Przyporządkowanie niniejszej kapliczki do miejscowości Łyse jest orientacyjne. Znajduje się ona bowiem kilka kilometrów w lesie, tuż przy skrzyżowaniu lokalnej drogi z Łysych i drogi wojewódzkiej nr. 647. 
Prawdopodobnie takich kapliczek znajduje się w województwie mazowieckim więcej. Jednakże wiedza o ich lokalizacji, wartości kulturowej czy artystycznej jest znikoma. Dlatego wszystkie tego typu zabytki, znalezione przypadkiem podczas objazdów terenowych skrupulatnie odznaczaliśmy i dziś dzielimy się z Wami naszą wiedzą o nich – jeśli nie historyczną, bo jej po prostu brak, to przynajmniej wiedzą o lokalizacji i dokumentacją fotograficzną.

Galeria:

Łyse - kapliczka drewniana  Łyse - kapliczka drewniana  Łyse - kapliczka drewniana  Łyse - drewniana kapliczka   Łyse - drewniana kapliczka   Łyse - drewniana kapliczka   Łyse - drewniana kapliczka   Łyse - drewniana kapliczka   Łyse - droga wojewódzka 647

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. ostrołęckim,
GLat = 53.388361,          GLng = 21.565991 
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank