Makarówka – kościół p.w. Zwiastowania NMP, dawna cerkiew

Makarówka - cerkiew drewniana

Historia:

Pierwotnie cerkiew greckokatolicka p.w. Zwiastowania NMP z 1701 r. (inne źródła podają datę 1685 r.). Zbudowana z fundacji Kanclerza Wielkiego Litewskiego Karola Stanisława Radziwiłła. W 1875 r. zmieniona przez władze carskie na świątynię prawosławną. Od 1935 r. kościół rzymskokatolicki. Wezwanie zostało zachowne. Uszkodzony w 1944 r. podczas bombardowania przez niemieckie samoloty. Gruntownie odrestaurowany w latach 1980 – 85. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany cerkiew konstrukcji zrębowej, wzmocniona lisicami. Orientowana. Jednonawowa, o prezbiterium mniejszym od nawy, zamknięte prostokątnie. Zakrystia dobudowana na osi cerkwi. Wejście poprzedzone kruchtą dostawioną od frontu nawy. Blaszany dach jednokalenicowy, dwuspadowy nad kruchtą, trójspadowy nad nawą i prezbiterium. Gontowy dach jednokalenicowy, trójspadowy nad zakrystią. Gontowy daszek okapowy nad wejściem. Obok wejścia znajduje się rzeźbiona w drewnie kropielnica.

   

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim, obite boazerią. Drewniany ołtarz główny barokowy, z XVIII w. Dwa drewniane ołtarze boczne z elementami późnorenesansowymi. Feretron barokowy z dwustronnym obrazem na desce: „Matka Boska z Dzieciątkiem” oraz „Św. Antoni” w stylu barokowym, datowane na przełom XVII i XVIII w. Krucyfiks drewniany w stylu baroku ludowego. Epitafium Jacka Joachima Kulczyckiego na blasze w kształcie kartusza pochodzące z z 1851 r.
 

 

Ciekawostka:

Informacja o dziejach kościoła w trakcie II Wojny Światowej (źródło:http://www.polinow.pl/): „1 września 1939 r. rozpoczął się krytyczny rozdział w dziejach Polski, w tym również wsi Makarówka. Szczególnie dramatyczne wydarzenia miały miejsce w 1944 r. Rano 17 marca przez miejscowość przejechało siedmiu partyzantów rosyjskich. Wymienili konie i odjechali. W godzinę po ich odjeździe, znad Białej Podlaskiej nadleciały samoloty niemieckie i przez trzy godziny bombardowały wieś. Jedna z bomb zapalających wpadła do kościoła. Zaczęły palić się chorągwie i drewniany kościół. Spłonąłby na pewno, gdyby nie mieszkanka Makarówki Seweryna Michalczuk, która z narażeniem życia gasiła pożar i uratowała kościół.”

Galeria:

Makarówka - cerkiew drewniana  Makarówka - cerkiew drewniana  Makarówka - cerkiew drewniana  Makarówka - cerkiew drewniana  Makarówka - cerkiew drewniana  Makarówka - cerkiew drewniana  Makarówka - drewniana cerkiew   Makarówka - drewniana cerkiew   Makarówka - drewniana cerkiew   Makarówka - drewniana cerkiew   Makarówka - drewniana cerkiew   Makarówka - drewniana cerkiew   Makarówka - drewniana cerkiew   Makarówka - drewniana cerkiew   Makarówka - drewniana cerkiew

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. łosickim, gm. Huszlew,
52° 7’34.49″N,                        22°52’31.45″E.
GLat = 52.126247222222,     GLng = 22.875402777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank