Małużyn – dzwonnica

Małużyn - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z 1655 r. 

 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana dzownnica konstrukcji słupowej, wzmocniona ryglami i zastrzałami, oszalowana. Wzniesiona na planie zbliżonym do kwadratu (5,50 x 5,60 m). Jednokondygacyjna, w górnej części z każdej strony znajdują się po dwa otwory głosowe. Nakryta gontowym dachem namiotowym, na każdej z jego połaci umieszczone jest jedno „wole oczko” doświetlające strych. 
 

 

Ciekawostka:

Jest to najstarsza drewniana dzwonnica na terenie województwa mazowieckiego, dodatkowo w bardzo dobrym stanie technicznym.

 

„Wole oczka” na dzwonnicy na terenie województwa mazowieckiego występują jedynie w tym miejscu.

 

Galeria:

Małużyn - dzwonnica drewniana  Małużyn - dzwonnica drewniana  Małużyn - dzwonnica drewniana  Małużyn - dzwonnica drewniana  Małużyn - drewniana dzwonnica   

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. ciechanowskim, gm. Glinojeck,
52°44’53.72″N,                      20°24’59.78″E.
GLat = 52.748255555556,     GLng = 20.416605555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank