Małużyn – kościół p.w. Zwiastowania NMP

Małużyn - kościół drewniano-murowany

Historia:

Kościół p.w. Zwiastowania NMP (pierwotnie p.w. św. Wojciecha) zbudowany w I połowie XVI w. na miejscu poprzedniego. Z tego okresu pochodzi murowane prezbiterium, do którego dobudowana była drewniana nawa. Przebudowany w 1640 r. – usunięcie bocznych kaplic przy nawie, zmiana otworów okiennych, rozbudowa prezbiterium o murowaną zakrystię i skarbczyk kosztem właściciela wsi, Piotra Małużyńskiego. Ponownie konsekrowany w 1649 r. W 1780 r. dobudowa kolejnej drewnianej nawy, która dotrwała do dnia dzisiejszego. Wielokrotnie restaurowany i remontowany: w 1817, 1853 (budowa obecnej wieżyczki na sygnaturkę, malowanie wnętrza), 1882 i 1952 r.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniano-murowany. Orientowany. Jednonawowy. Drewniana nawa zbudowana na rzucie prostokąta, konstrukcji zrębowej, oszalowana i wzmocniona lisicami. Podwaliny zbudowane z drewna dębowego, zrąb z drewna sosnowego, natomiast fundamenty z kamieni polnych. Murowane prezbiterium zbudowane z cegły. Odmiennie jak w większości opisywanych kościołów, jest nieco większe od nawy, zamknięte ścianą prostą z przyporami w narożach. Prezbiterium swoim stylem nawiązuje do budowli ciechanowskiej fary i kościoła św. Tekli. Do prezbiterium od północy dobudowana murowana zakrystia połączona ze skarbczykiem, z zewnątrz otynkowane. Od południa nawy dostawiona jest drewniana kruchta boczna, poprzedzona późniejszym gankiem. Blaszany dach dwuspadowy, oddzielny nad nawą i prezbiterium, nad zakrystią daszek pulpitowy, nad kruchtą daszek dwuspadowy. Na kalenicy nad nawą czworoboczna drewniana wieżyczka na sygnaturkę w stylu neogotyckim, ze strzelistym hełmem. 

   

Wnętrze:

Wnętrze przykryte jest stropem płaskim. Chór nad wejściem podtrzymywany dwoma ozdobnymi słupami drewnianymi. Ściany oraz sufit ozdobione delikatną polichromią figrulną. Ściany nawy rozdzielone są drewnianymi słupami- tzw. pilastrami, ponad którymi wznosi się bogato profilowany, wielostrefowy gzyms z ząbkowaniami. Ołtarz główny wczesnobarokowy z I połowy XVII w. Ołtarz boczny neogotycki z XIX w. Ambona i konfesjonały wczesnobarokowe. Ozdobny portal prowadzący do zakrystii. 
 

 

Ciekawostka:

Kościół w Małużynie przetrwał wiele wojen bez większego uszczerbku. Nawet bitwa w Malużynie podczas powstania listopadowego (1831) nie przyniosła świątyni uszczerbku, choć spłonęła wtedy prawie cała wieś.

 

Warto wiedzieć, że w obecnej konstrukcji dachu znajduje się część dawnych belek stropowych pokrytych polichromią, najprawdopodobniej pochodzących z sufitów wykonanych w 1640 roku. Niestety, nie są one widoczne dla zwykłego turysty.

 

Galeria:

Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - kościół drewniano-murowany  Małużyn - drewniano-murowany kościół   Małużyn - drewniano-murowany kościół   Małużyn - drewniano-murowany kościół   Małużyn - drewniano-murowany kościół   Małużyn - wnętrze kościoła drewniano-murowanego  Małużyn - wnętrze kościoła drewniano-murowanego    Małużyn - wnętrze kościoła drewniano-murowanego  Małużyn - wnętrze kościoła drewniano-murowanego  Małużyn - wnętrze kościoła drewniano-murowanego  

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. ciechanowskim, gm. Glinojeck,
52°44’53.72″N,                      20°24’59.78″E.
GLat = 52.748255555556,     GLng = 20.416605555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank