Historia:
Kościół p.w. MB Bolesnej z 1776 r. Remontowany w 1905, 1951 i 1965 r. Gruntownie odnowiony w latach 1990 – 94. Polichromia odnawiana w 1933 r. przez Władysława Zycha.
Konstrukcja zewnętrzna:
Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nieorientowany. Kościół transeptowy, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Ramiona boczne transeptu zamknięte prostokątnie. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z dobudowanymi bocznie zakrystią i skarbczykiem. Od frontu dwuwieżowa fasada z barokowym szczytem. Wieże zwieńczone dwoma gontowymi dachami namiotowymi i blaszanymi baniastymi hełmami z kwadratowymi latarniami. Gontowy dach jednokalenicowy, dwuspadowy, nad nawą i prezbiterium, nad ramionami bocznymi trójspadowy. Nad dobudówkami bocznymi daszki pulpitowe. Nad nawą kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona hełmem z latarnią.
Wnętrze:
Wnętrze nakryte stropem płaskim. Podzielone jest na trzy części czteroma słupami ustawionymi w dwa rzędy po dwie sztuki z arkadami. Największym skarbem wnętrza jest późnobarokowa polichromia iluzjonistyczna autorstwa zakonnika Jana Niezabitowskiego. Datowana jest na koniec XVIII w. Całość tworzy harmonijny koncept. W prezbiterium namalowane są sceny z życia Maryi, na suficie Trójca Święta i dziesięcioramienna gwiazda z wypisanymi w ramionach cnotami NMP, które mają naśladować ojcowie marianie. Polichromia uzupełniona jest postaciami Świętych, Apostołów i Ewangelistów, oraz motywami architektonicznymi i roślinnymi takimi jak girlandy, wazony kwiatowe czy putta. Jakość i kompozycja malowideł porównywalna jest do tych z barokowego kościoła drewnianego w Szalowej na podkarpaciu. Z innych zabytków: chór muzyczny z barokowym prospektem organowym. Barokowy ołtarz główny i cztery ołtarze boczne z XVIII w. Ambona i chrzcielnica rokokowa z k. XVIII w.
Ciekawostka:
Świątynia jest podpiwniczona.
Galeria:
Lokalizacja:
Wieś w pow. garwolińskim, gm. Wilga,
51°52’57.98″N, 21°20’1.67″E.
GLat = 51.882772222222, GLng = 21.333797222222
UWAGA: W niektórych opracowaniach zabytek pojawia się jako kościół drewniany w Goźlinie. Jest to ten sam kościół.
Paweł Mazurkiewicz
PhD student in Collegium MISDoMP at University of Warsaw
Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)
- Tworzymy fotoobraz! - 3 marca 2017
- ‚Drewniane Lubelskie’ – test fotoksiązki firmy Saal Digital Polska - 28 października 2016
- Tłuszcz – dzwonnica - 2 lipca 2015