Milew – kaplica

Milew - kaplica drewniana

 

Historia:

Kaplica z I połowy XIX wieku.

 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana kaplica domkowa, konstrukcji zrębowej, oszalowana. Postawiona na rzucie zbliżonym do kwadratu na kamiennej podmurówce. W ścianach bocznych zamieszczone zostały niewielkie, półkoliste okienka doświetlające wnętrze. Wejście poprzedzone dwoma drewnianymi kolumnami. Blaszany dach namiotowy, zwieńczony żeliwnym krzyżem.

 

   

Wnętrze:

Wnętrze niewielkie. Wewnątrz wzniesiony został ołtarz, na którym zawieszono obraz przedstawiający św. Rocha. Wizerunek został namalowany temperą na płótnie naklejonym na kawałek dykty. Drugi wizerunek zamieszczony we wnętrzu kapliczki w Milewie to ludowe przedstawienie Maryi, reprezentujące wzorzec ikonograficzny zwany „Matką Boską Skępską”. Cechą charakterystyczną, dzięki której łatwo go rozpoznać, jest bogato zdobiony płaszcz przyjmujący formę stożka. Rzeźbę wykonano z polichromowanego drewna. Obok tych przedstawień, w kapliczce zamieszczony został również krucyfiks z kutego żelaza, nawiązujący formą do sztuki późnego baroku. 

 

 

Ciekawostki:

Również współcześnie ołtarz zdobiony jest przez mieszkańców wotami przywożonymi z pielgrzymek do różnych sanktuariów. Do dziś przed kapliczką w Milewie odprawiane są nabożeństwa majowe i czerwcowe, zaś w październiku – miesiącu maryjnym – wierni gromadzą się tu, by wspólnie odmawiać różaniec.
W latach osiemdziesiątych XX wieku została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków jako cenny zabytek ludowej architektury sakralnej tego regionu. 

 

Galeria:

Milew - kaplica drewniana  Milew - kaplica drewniana

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. mińskim, gmina Kałuszyn,
52°14’2.68″N,                         21°51’31.45″E.
GLat = 52.234077777778,     GLng = 21.858736111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank