Mochowo – kościół p.w. Świętego Marcina Biskupa

Mochowo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Marcina Biskupa zbudowany w 1684 r. z fundacji właściciela wsi, Marcina Mochowskiego. Przebudowywany w 1780 staraniem T. Żółtowskiego oraz w 1876 r. (budowa obecnej dwuwieżowej fasady frontowej oraz dobudowa kaplicy bocznej). Remontowany w 1913 i 1968 r. oraz latach 80 XX w. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nie orientowany. Trójnawowy. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie boczną zakrystią. Kaplica z boku nawy dobudowana w trakcie kolejnej przebudowy na planie prostokąta o kalenicy niższej od nawy głównej. Dwuwieżowa fasada frontowa ujmująca wgłębny portyk wsparty na dwóch drewnianych filarach i zwieńczony trójkątnym frontonem. Fasada ta imituje klasycystyczne murowane kościoły, wzorowane na budowlach starożytnej Grecji oraz Rzymu. Dodatkowo, ozdobiona jest drewnianym boniowaniem, imitującym kamienne płyty. Wieże z metalowymi hełmami cebulastymi z latarniami. Blaszany dach dwukalenicowy. Na końcu prezbiterium niewielka cebulasta wieżyczka z kutym krzyżem.

   

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Polichromia z motywami figuralnymi i roślinnymi. Wnętrze podzielone na trzy części czterema słupami ustawionymi w dwa rzędy po dwie sztuki. Chór muzyczny także wsparty na dwóch słupach. Wyposażenie barokowe z połowy XVIII wieku: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, dwa konfesjonały oraz ławki.
 

 

Ciekawostka:

Kościół w Mochowie jest jednym z nielicznych przykładów wiernego odwzorowania założeń architektury klasycystycznej w drewnianym budownictwie sakralnym. Innym, o wiele bardziej znanym przykładem jest bieszczadzka cerkiew w Czarnej (woj. podkarpackie).

 

Galeria:

Mochowo - kościół drewniany  Mochowo - kościół drewniany  Mochowo - kościół drewniany  Mochowo - kościół drewniany  Mochowo - kościół drewniany  Mochowo - drewniany kościół   Mochowo - drewniany kościół   Mochowo - drewniany kościół   Mochowo - drewniany kościół   Mochowo - drewniany kościół   Mochowo - front kościoła drewnianego  Mochowo - wnętrze kościoła drewnianego  Mochowo - wnętrze kościoła drewnianego  Mochowo - wnętrze kościoła drewnianego  Mochowo - wnętrze kościoła drewnianego  Mochowo - wnętrze kościoła drewnianego  Mochowo - wnętrze kościoła drewnianego

 

   

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. sierpeckim,
52°45’55.45″N,                        19°33’15.10″E
GLat = 52.765402777778,       GLng = 19.554194444444
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank