Naruszewo – kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy

Naruszewo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy (pierwotnie p.w. Świętej Tekli) zbudowany w 1786 r. staraniem proboszcza norbertanek płockich, ks. Konstantego Wolickiego na miejscu wcześniejszego z 1645 r. Wielokrotnie remontowany: w 1904, 1928, 1961 – 62 i 1992 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Orientowany. Jednonawowy. Zbudowany na planie prostokąta, z niewyodrębnionym zewnętrznie prezbiterium, zamkniętym prostokątnie. Zakrystia dobudowana na głównej osi nawy również jest tej samej szerokości. Kruchta od frontu nawy. Blaszany dach jednokalenicowy,dwuspadowy, z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem stożkowym z latarnią. 

   

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim, wspólnym dla całego kościoła. Od frontu chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym pochodzącym z 1883 r. Belka tęczowa oddzielająca nawę od prezbiterium z późnogotyckim krucyfiksem z I połowy XVI w., pochodzącym z wcześniejszych kościołów. Ołtarz główny oraz manierystyczna ambona z lat 1630 – 40 , pochodzące prawdopodobnie z klasztora norbertanek w Płocku, przeniesione na początku XIX stulecia. W polu środkowym ołtarza znajduje się rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodząca z okresu budowy ołtarza, natomiast na zasuwie umieszczony jest XVII-wieczny obraz „Święta Trójca”. Dwa XVIII wieczne ołtarze boczne. W polu głównym lewego obraz „Matka Boża Częstochowska” z 1911 r., w prawym znajdziemy XVIII-wieczny obraz „Św. Tekla”. Chrzcielnica w kształcie kielicha z XVIII w. 

Galeria:

Naruszewo - kościół drewniany  Naruszewo - kościół drewniany  Naruszewo - kościół drewniany  Naruszewo - kościół drewniany  Naruszewo - kościół drewniany  Naruszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Naruszewo - kościół drewniany  Naruszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Naruszewo - kościół drewniany  Naruszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Naruszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Naruszewo - kościół drewniany  Naruszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Naruszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Naruszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Naruszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Naruszewo - kościół drewniany

   

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. płońskim,
52°31’36.14″N,                          20°21’19.62″E.
GLat = 52.526705555556,         GLng = 20.35545 
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank