Paprotnia – Niepokalanów – kaplica p.w. św. Maksymiliana

Niepokalanów - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica drewniana p.w. św. Maksymiliana (pierwotnie Niepokalanego Poczęcia NMP), zbudowana w 1927 r. Jeden z pierwszych budynków na terenie klasztora Niepokalanów. 12 listopada 1927 roku w nie ukończonej jeszcze kaplicy o. Maksymilian Kolbe odprawił pierwszą mszę. W 1929 roku powiększony. Praktycznie nie zniszczony w trakcie II Wojny Światowej. Po wojnie obiekt udostępniono do zwiedzania, w szczególności pierwszą celę zakonną, w której o. Maksymilian mieszkał w latach 1927-1930. Pomieszczenie to znajduje się między najstarszą częścią kaplicy a zakrystią. Remontowana w 1997 roku, z przywróceniem funkcji sakralnej. 25 marca 2004 roku kard. Glemp wydał dekret, na mocy którego bazylika w Niepokalanowie oraz stara kaplica pw. św. Maksymiliana zostały podniesione do rangi sanktuarium. Jednocześnie wyznaczono trzy daty odpustów, przysługujących nowemu sanktuarium: 14 sierpnia, 15 sierpnia oraz 8 grudnia. Budynek, choć niepozorny, jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Niepokalanowa.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana kaplica konstrukcji zrębowej, oszalowana. Część drewniana na planie zbliżonym do odwróconej litery L. Pierwotne wymiary (obecnie najstarsza część): 15 m (wraz z zakrystią) / 5,70 m / 2,60 m. Nowsza część, obmurowana, dobudowana od strony północnej. Dach dwuspadowy, kryty papą. Na dachu murowany komin oraz wywietrznik, a także wieżyczka na sygnaturkę, na planie kwadratu, także obita papą, nakryta namiotowym dachem zwieńczonym krzyżem.

 

Galeria:

W najbliższej przyszłości dodane zostaną zdjęcia

 

Lokalizacja:

Paprotnia to wieś w powiecie sochaczewskim, gmina Teresin
Spacerowa 5, 96-515 Paprotnia, Poland
 52°12’16.17″N                   20°25’19.89″E
GLat = 52.2044917,      GLng = 20.422191666666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank