Nowy Kazuń – zbór

Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki

Historia:

Dawny zbór mennonicki, zbudowany w 1892 r. na miejscu wcześniejszego z połowy XIXw., po zniszczeniu na skutek powodzi poprzedniego. Obecnie budynek pełni funkcje mieszkalne. Prawdopodobnie przebudowany po II Wojnie Światowej do przystosowania do tego celu.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Zbór drewniany konstrukcji zrębowej. Przypomina zwykłą wiejską chatę. Nakryty blaszano-eternitowym dachem jednokalenicowym, dwuspadowym. Murowany komin. Brak jakichkolwiej oznak zdradzających dawny sakralny charakter budowli.
 

 

Ciekawostka:

Menonici to ruch religijny powstały jako jeden z odłamów anabaptyzmu w XVI w. w Holandii, a nazwa pochodzi od Menno Simmonsa. 
Zabytek od dawna nie pełni roli sakralnej. Ostatni osadnicy mennoniccy przesiedlili się z ziem polskich po II Wojnie Światowej. Obecnie jest to dom mieszkalny. Zwiedzanie zalecamy późną jesienią bądź wiosną, kiedy można zobaczyć dom z odległości, bez potrzeby niepokojenia jego mieszkańców.
Dawny zbór mennonicki znajduje się na Olenderskim Szlaku Turystycznym nad środkową Wisłą. Jest to pierwszy dom po lewej stronie drogi, jadąc w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego od Warszawy od strony drogi krajowej nr. 7. Otoczony starymi drzewami.

 

Galeria:

Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki  Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki  Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki  Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki  Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki  Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki  Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki  Nowy Kazuń - dawny zbór mennonicki  

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. nowodworskim, gm. Czosnów,
52°24’58.46″N,                      20°41’23.03″E.
GLat = 52.416238888889,     GLng = 20.689730555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank