Nowy Lubiel – kościół p.w. św. Anny

Nowy Lubiel - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. św. Anny zbudowany w 1890 r. z inicjatywy miejscowego proboszcza, ks. Józef Dmochowski. Zbudowany na miejscu starego kościoła w taki sposób, że stary został obudowany i rozebrany dopiero po wykończeniu nowej świątyni. Ostatni remont pod koniec lat 90. XX w. z inicjatywy ks. Wojciecha Goryszewskiego.
 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany z olistwowaniem. Nieorientowany, prezbiterium skierowane na zachód. Jeden z kościołów transeptowych, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Nawa na rzucie prostokąta z zamkniętym prosto transeptem (nawą poprzeczną). Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte trójbocznie, z dobudowanymi: od północy składzikiem, od południa zakrystią. Blaszany dasz dwukalenicowy, oddzielny dla nawy i prezbiterium, dwuspadowy, nad transeptem i prezbiterium przechodzące w trójpołaciowe. Nad zakrystią i składzikiem daszki dwuspadowe. Na kalenicy nad nawą kwadratowa drewniana wieża zwieńczona blaszaną ośmioboczną ażurową wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. Nad wejściem w fasadzie kościoła warto zwrócić uwagę na barokowy krucyfiks z XVIII w., umieszczony w szczycie, ponad wejściem głównym.

   

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim z zaskrzynieniami. Wnętrze obszerne, dobrze oświetlone. Na ścianach polichromia o motywach ornamentalnych i roślinnych. Skrzydła transeptu oddzielone są od nawy parą kolumn. Chór muzyczny także wsparty na dwóch słupach z rokokowym prospektem organowym z II połowy XVIII w. i organami z przełomu XIX i XX w. Jednorodne neobarokowe wyposażenie kościoła z końca XIX w.: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona. 
Ciekawostka:
Podczas zwiedzania w trakcie lata 2013 roku natrafiliśmy na bardzo przyjaznego turystom kościelnego, który sam zaproponował zwiedzenie kościoła wewnątrz. Bardzo serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy, kolejnym turystom polecając zwrócenie się do niego z prośbą o otwarcie kościoła.

 

Galeria:

Nowy Lubiel - kościół drewniany  Nowy Lubiel - kościół drewniany  Nowy Lubiel - kościół drewniany  Nowy Lubiel - kościół drewniany  Nowy Lubiel - kościół drewniany  Nowy Lubiel - kościół drewniany  Nowy Lubiel - drewniany kościół   Nowy Lubiel - drewniany kościół   Nowy Lubiel - drewniany kościół   Nowy Lubiel - drewniany kościół   Nowy Lubiel - drewniany kościół   Nowy Lubiel - wnętrze kościoła drewnianego  Nowy Lubiel - wnętrze kościoła drewnianego  Nowy Lubiel - wnętrze kościoła drewnianego  Nowy Lubiel - wnętrze kościoła drewnianego  Nowy Lubiel - wnętrze kościoła drewnianego  Nowy Lubiel - wnętrze kościoła drewnianego  Nowy Lubiel - wnętrze kościoła drewnianego  Nowy Lubiel - otoczenie kościoła

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. wyszkowskim, gm. Rząśnik,
52°46’33.83″N,                         21°24’59.14″E
GLat = 52.776063888889,       GLng = 21.416427777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank