Oleksin – kościół p.w. św. Aleksandra, Benedykta i Jadwigi

Oleksin - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. św. Aleksandra, Benedykta i Jadwigi zbudowany w latach 1945-46 r. na miejscu wcześniejszego, spalonego w trakcie II Wojny Światowej. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z dobudowaną zakrystią na osi. Po bokach dwie zakrystie. Wejście poprzedzone kruchtą z pseudo-klasycystycznym sześciokolumnowym portykiem z trójkątnym szczytem. Zarówno front nawy jak i portyk ozdobiony motywem słońca. Blaszany dach trójkalenicowy, nad nawą, prezbiterium i kruchtą dwuspadowy, nad tylną zakrystią wielospadowy. Dachy nad bocznymi zakrystiami pulpitowe. 

   

Wnętrze:

Niezabytkowe.
 

 

Galeria:

Oleksin - kościół drewniany  Oleksin - kościół drewniany  Oleksin - kościół drewniany  Oleksin - kościół drewniany  Oleksin - kościół drewniany  Oleksin - dzwonnica i kościół drewniany  Oleksin - drewniany kościół   Oleksin - drewniany kościół   Oleksin - drewniany kościół   Oleksin - drewniany kościół   Oleksin - dzwonnica

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. siedleckim, gm. Kotuń,
52°10’47.38″N,                       21°57’33.02″E.
GLat = 52.179827777778,     GLng = 21.959172222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank