Olszewka – kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego

Olszewka - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego z lat 1921 – 22. Zbudowany jako votum za odzyskanie niepodległości. Remontowany w latach 1996 – 2000. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, po ostatnim remoncie obity sidingiem. Zbudowany na planie wydłużonego ośmioboku. Prezbiterium nie jest wyodrębnione, z boku nawy dobudowana zakrystia i składzik. Blaszany dach jednokalenicowy, z naczółkiem od frontu. Na kalenicy czworoboczna wieżyczką na sygnaturkę zwieńczona baniastym hełmem latarnią. Wejście główne od frontu osłonięte daszkiem. 

   

Wnętrze:

Wnętrze przykryte stropem płaskim z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Wyposażenie niezabytkowe.
 

Ciekawostki:

Kościół po ostatnim remoncie został obłożony nowoczesnym materiałem, jakim jest siding. Jego wykorzystanie psuje niestety wygląd zabytku. Ostatnie zdjęcie w galerii obrazuje kościół przed przebudową. Na dodatek istnieją informacje wskazujące, że użycie tego materiału niekorzystnie wpływa na ochronę zrębu kościoła. Można mieć nadzieję, że w najbliższych latach zostanie mu przywrócony pierwotny wygląd.

Galeria:

Olszewka - kościół drewniany  Olszewka - kościół drewniany  Olszewka - kościół drewniany  Olszewka - kościół drewniany  Olszewka - kościół drewniany  Olszewka - kościół drewniany  Olszewka - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Olszewka - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Dawny wygląd kościoła w Olszewce

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. przasnyskim, gm. Jednorożec,
53°12’47.61″N,                     21° 2’35.16″E.
GLat = 53.213225,               GLng = 21.0431
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank