Ostrów Mazowiecka – kaplica p.w. Świętej Zofii

Ostrów Mazowiecka - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica p.w. Świętej Zofii z ok. 1830 r. Zbudowana jako kaplica grobowa burgrabiny łomżyńskiej Zofii Barzykowskiej. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana kaplica konstrukcji zrębowej, oszalowana z olistwowaniem, wzmocniona lisicami. Węgły połączone na rybi ogon. Zbudowana z drewna sosnowego. Nie orientowana. Salowa, tj. bez prezbiterium wyodrębnionego z nawy. Zamknięta trójbocznie. Dach krokwiowo-jętkowy, wzmocniony stolcem. Blaszany dach jednokalenicowy, dwuspadowy, w części wschodniej trójpołaciowy, z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną niskim, kopulastym dachem z nieproporcjonalnie wysokim metalowym krzyżem. Od frontu blaszana podpórka na metalowy krzyż.

   

Wnętrze:

Drzwi ozdobnie oszalowane. Wnętrze nakryte stropem belkowym. Nad wejściem chór muzyczny nadwieszony z ażurową balustradą. Wnętrze oświetlone sześcioma oknami – dwoma parami po bokach oraz po jednym od frontu i z tyłu, w kształcie koła podzielonego szprosami na osiem pól. Klasycystyczny nagrobek Kajetana Barzykowskiego, sędziego pokoju oraz tablice epitafijne Antoniego Liberadzkiego i Zuzanny Barzykowskiej. Wyposażenie skromne, z końca XVIII w. (ołtarz) i początku XIX w.

 

Galeria:

Ostrów Mazowiecka - kaplica drewniana  Ostrów Mazowiecka - kaplica drewniana  Ostrów Mazowiecka - kaplica drewniana  Ostrów Mazowiecka - kaplica drewniana  Ostrów Mazowiecka - drewniana kaplica   Ostrów Mazowiecka - kaplica drewniana  Ostrów Mazowiecka - kaplica drewniana  Ostrów Mazowiecka - kaplica drewniana

 

   

Lokalizacja:

Miasto powiatowe,
52°48’27.64″N,                        21°53’27.32″E.
GLat = 52.807677777778,      GLng = 21.890922222222
Kaplica stoi na terenie cmentarza parafialnego.
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank