Osuchowa Nowa – kaplica

Osuchowa Nowa - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica drewniana z 1929 r., wybudowana na miejscu wcześniejszej, która spłonęła w lipcu 1929 r. W 1983 r., wykorzystując elementy rozebranego starego kościoła, przeprowadzono generalny remont leśnej kapliczki i dobudowano wieżę. W 2000 roku na odcinku między kapliczką a kościołem wybudowano dróżki różańcowe.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kaplica drewniana konstrukcji zrębowej, oszalowana. Salowa, bez wyodrębnionego prezbiterium. Nawa zamknięta prostokątnie. Od frontu niska, dwukondygnacyjna wieża, w dolnej części pełniąca rolę przedsionka. Górna część ażurowa, zwieńczona blaszanym dachem namiotowym z krzyżem. Nawa nakryta blaszanym jednokalenicowym, dwuspadowym dachem. 

   

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Stosunkowo słabo oświetlone, ciasne. Z wyposażenia warty wspomnienia kopia kopii obrazu Matki Bożej Osuchowskiej. Oryginał, namalowany przez nieznanego artystę w 1926 r. spłonął wraz z wcześniejszą drewnianą kapliczką. Obraz namalowany na wzór oryginału przeniesiono 8.12.1958 r. do kościoła. W kapliczce znajduje się jego kopia, wykonana z wykorzystaniem ocalałej z pożaru sukienki. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku przypomina wizerunek Jasnogórski, z tym, że na Osuchowskim obrazie twarze są jasne a postacie umieszczone są na błękitnym tle.
 

Ciekawostki:

Kaplica znajduje się w naturalnym leśnym otoczeniu. Wjazd z głównej drogi przez wieś Osuchowa Nowa na leśną ścieżkę na wysokości nowego kościoła murowanego. Proponujemy zostawić samochód przez zjazdem. 
Kaplica zwykle otwarta dla wiernych i zwiedzających.  

 

Galeria:

Osuchowa Nowa - kaplica drewniana  Osuchowa Nowa - kaplica drewniana  Osuchowa Nowa - kaplica drewniana  Osuchowa Nowa - kaplica drewniana  Osuchowa Nowa - kaplica drewniana  Osuchowa Nowa - kaplica drewniana  Osuchowa Nowa - kaplica drewniana  Osuchowa Nowa - wnętrze  Osuchowa Nowa - wnętrze  Osuchowa Nowa - wnętrze  

 

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. ostrowskim, gm. Ostrów Mazowiecka,
52°44’28.88″N,                         21°43’46.72″E.
GLat = 52.741355555556,        GLng = 21.729644444444
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank