Paprotnia – kościół p.w. Świętego Bartłomieja Apostoła

Paprotnia - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Bartłomieja Apostoła z 1906 r. W niektórych publikacjach pojawiają się wcześniejsze, błędne daty budowy.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Ramiona tworzą kaplice ustawione symetrycznie po bokach nawy, zamknięte prostokątnie, o kalenicach równych nawie głównej. Prezbiterium nie jest wyodrębnione z nawy, zamknięte prostokątnie z bocznymi zakrystią i skarbczykiem. Od frontu fasada dwuwieżowa z trójkątnym szczytem pośrodku. Wieże zwieńczone blaszanymi ostrosłupowymi hełmami. Blaszany dach jednokalenicowy, trójpołaciowy, wspólny dla nawy i prezbiterium. Nad kaplicami bocznymi także blaszany dach trójpołaciowy. Na głównej kalenicy sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona ostrosłupowym hełmem.  
Wnętrze oświetlają półkoliście zakończone okna. Ciekawy jest szalunek ścian zewnętrznych. Stanowi on bowiem jednocześnie ich dekorację. Strefę poniżej okien oszalowano deskami pionowymi, zaś strefę z oknami – deskami poziomymi. Tę samą kondygnację na wieżach okryto deskami ułożonymi skośnie w jodełkę. Analogiczną dekorację zastosowano na szczytach otaczających z czterech stron hełmy wież. W połowie wysokości ścian znajduje się uproszczony gzyms kordonowy. Wszystkie narożniki uwypuklono pionowymi deskami imitującymi lizeny (lizena to płaski, pionowy występ w elewacji zewnętrznej). Imitacje lizen zdobią też najwyższe kondygnacje wież, których parapety (płaszczyzny pod oknami) dodatkowo udekorowano prostokątnymi płycinami, czyli wgłębnymi lub wypukłymi dekoracjami o motywach geometrycznych. Najwyższe partie ścian świątyni, prócz wież, ozdobiono krótkimi pionowymi deskami zakończonymi półkoliście od dołu. Na zewnątrz ścian, pod okapem, umieszczono ozdobne wsporniki (kroksztyny) łączące więźbę dachową ze ścianami. (źródło: Skarbiec Mazowiecki)

   

Wnętrze:

Wnętrze przykryte stropem płaskim. Nadwieszony chór z balustradą zdobioną polichromią figuralną, z neogotyckim prospektem organowym i organami z 1880 r. Pokryte polichromią z motywami biblijnymi i wizerunkami Ewangelistów. Wystrój wewnętrznych ścian kościoła imituje w pewnym sensie wnętrze kościoła murowanego. Wydatny gzyms obiegający całe wnętrze nawiązuje do motywów renesansowych. W połowie wysokości ścian umieszczono skromny gzyms kordonowy. Pionowe podziały ścian zrealizowano za pomocą pilastrów (płaskich filarów, posiadających głowicę i bazę, analogicznie jak kolumny). Ołtarz główny, eklektyczny, o dekoracji neogotyckiej pochodzi z pocz. XX w. Dwa ołtarze boczne z początku XX w. Trzy dwustronne feretrony: dwa pochodzące z połowy XIX w., trzeci – z XVIII w. („Św. Antoni” i „Matka Boża z Dzieciątkiem”), umiejscowione w kaplicach bocznych. W prezbiterium ambona i stalle kolatorskie o charakterystyce neogotyckiej.

 

Galeria:

Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Paprotnia - kościół drewniany  Paprotnia - kościół drewniany nocą  Paprotnia - kościół drewniany nocą

   

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. siedleckim,
52°18’1.59″N,                      22°28’5.13″E.
GLat = 52.300441666667,   GLng = 22.468091666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank