Pasztowa Wola – kościół pw. NMP Matki Kościoła

Pasztowa Wola - kościół drewniany

Historia:

Kościół pw. NMP Matki Kościoła z 1973 r. W latach 1974-1982 cały kościół rozbudowano i podniesiono o 1,5 metra (powstał jako niski dom mieszkalny).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Zbudowany z bali sosnowych, modrzewiowych i dębowych na fundamencie z cementowych pustaków. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte czworobocznie z dobudowanymi z boku dwoma symetrycznymi zakrystiami. Nakryty blaszanym dachem dwukalenicowym, dwuspadowym, z tyłu prezbiterium oddzielny dach trójspadowy. Dwie wieżyczki na kalenicy nad nawą – przednia wyższa, zwieńczona blaszanym ostrosłupowym hełmem z latarnią, tylna niewielka, postawiona na metalowym stojaku (?), przykryta niewielkim dachem namiotowym.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Ozdobione rzeźbieniem w stylu ludowym z drewna modrzewiowego i lipowego. Z wyposażenia ciekawe modrzewiowe ołtarze boczne, poświęcone: jeden Matce Boskiej Częstochowskiej (dar rodziny Stanisławków z Płós), drugi – Św. Maksymilianowi M. Kolbe (dar p. Rzońców z Pasztowej Woli z 1976) oraz dzwon z napisem Pod Twoją obronę. Ołtarz główny zawiera krucyfiks podarowany przez kościół w Iłży dla powstającej parafii w Pasztowej Woli, który był jednym z pierwszych symboli świadczącym o tym, że postawiony budynek jest Domem Bożym, gdy nic na zewnątrz na to nie wskazywało.
 

Ciekawostki:

Świątynia dwóch nocy. Kościół pw. NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli parafianie wznieśli w ciągu dwóch nocy listopadowych, w 1973 roku. Zlekceważono zakaz władz komunistycznych, który zabraniał wznoszenia kościołów w tym czasie. Obiekt powstał jako dom mieszkalny a budulec stanowiły drewniane bale wsparte na cementowym fundamencie. Wszystkie elementy zdobnicze zostały wykonane z drewna przez prostych ludzi – parafian. 

 

 

Galeria:

Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany  Pasztowa Wola - kościół drewniany

 

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. lipskim, gm. Rzeczniów,
51° 9’10.16″N,                       21°20’50.11″E.
GLat = 51.152822222222,    GLng = 21.347252777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank