Pilichowo – kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny

Pilichowo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny (do 1788 r. p.w. Św. Doroty), zbudowany w 1719 r. z fundacji podkomorzego Wyszogrodzkiego, Jana Bromirskiego. W 1788 r. przebudowany. Remontowany w 1862 r. (m.in. nowa wieżyczka na sygnaturkę) oraz w latach 1947 – 51 i 1972 – 75.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany z olistwowaniem, wzmocniony lisicami. Orientowany. Jednonawowy. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie. W zamknięciu prezbiterium wydzielony jest niewielki składzik. Zakrystia dobudowana z boku prezbiterium. Kruchty od frontu i z boku nawy. Blaszany dach trójkalenicowy (oddzielny dla kruchty przedniej, nawy i prezbiterium), dwuspadowy. Nad nawą boczną i zakrystią blaszany dachy pulpitowe. Na kalenicy nad środkiem nawy neogotycka, ośmioboczna, bogato rzeźbiona drewniana wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona blaszanym hełmem iglicowym.

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Wyposażenie głównie barokowe: ołtarz główny i dwa ołtarze boczne z ok. 1700 r., ambona i chrzcielnica z połowy XVIII w.

Ciekawostki:

Obok kościoła znajduje się dzwonnica murowana typu arkadowego z k. XIX w. z dwoma dzwonami.
Kościół otoczony jest starodrzewiem, natomiast dalej ciągną się pola uprawne. Choć po deszczu mogą być nieco grząskie, warto oddalić się kawałek od muru kościelnego, by podziwiać piękną panoramę.
Po przeciwnej stronie kościoła znajduje się dwór murowany.

Galeria:

Pilichowo - kościół drewniany  Pilichowo - kościół drewniany  Pilichowo - kościół drewniany  Pilichowo - kościół drewniany  Pilichowo - kościół drewniany  Pilichowo - drewniany kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny  Pilichowo - drewniany kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny  Pilichowo - drewniany kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny  Pilichowo - drewniany kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny  Pilichowo - drewniany kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny  Pilichowo - drewniany kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny  Pilichowo - wieżyczka na sygnaturkę - kościół drewniany  Pilichowo

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. płockim, gm. Bulkowo,
52°33’14.03″N,                       20° 8’54.42″E.
GLat = 52.553897222222,     GLng = 20.14845
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank