Poniatowo – kościół p.w. Świętego Wawrzyńca

Poniatowo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca zbudowany w 1805 r. z fundacji Adama Zalewskiego i środków pielgrzymów, staraniem ks. Antoniego Fiederowicza. Remontowany w 1861 r. i latach 1971 – 72 (m.in. zmiana pokrycia dachu z gontu na blachę).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Trójnawowy. Odwrotnie orientowany. Prezbiterium niewyodrębnione zewewnętrznie, zamknięte prostokątnie z bocznymi zakrystia i składzikiem z lożami na piętrze. Wejście główne w formie wgłębnego portyku z dwoma kolumnami, flankowanego dwoma pozostałościami po wieżach i zwieńczonego wystawką z trójkątnym szczytem. Jest to jedyny tego typu front na terenie województwa mazowieckiego. Dach jednokalenicowy, kryty blachodachówką. Nad prezbiterium czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona hełmem z latarnią. 

   

Wnętrze:

Wnętrze przykryte w prezbiterium stropem płaskim z fasetą, w nawie głównej pozornym sklepieniem kolebkowym o łuku koszowym, w nawach bocznych tropem płaskim. Wnętrze otynkowane. Ładna polichromia z 1930 r., autorstwa Władysława Drapiewskiego. Trójdzielność wnętrza osiągnięta dzięki postawieniu dziesięciu kolumn jońskich w dwa rzędy po pięć sztuk. Chór muzyczny od frontu także wsparty na dwóch kolumnach, z prospektem organowym i organami z 1908-09. Belka tęczowa z krucyfiksem ludowym. Klasycystyczne: ołtarz główny z przełomu XIX i XX w., dwa ołtarze boczne z lat 1907 – 10 oraz ambona. w polu głównym ołtarza głównego znajduje się obraz „Matka Boża Bolesna” z I połowy XVII w. Według miejscowej tradycji sprowadzony z Rzymu ok. 1675 r. przez ks. Pawła Słabęckiego, proboszcza parafii w Chamsku, której filię stanowiło wówczas Poniatowo.

 

Galeria:

Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany  Poniatowo - kościół drewniany

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. żuromińskim, gm. Żuromin,
53° 2’36.45″N,                        19°52’3.22″E.
GLat = 53.043458333333,      GLng = 19.867561111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank