Porządzie – kościół p.w. Świętej Teresy

Porządzie - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus zbudowany w 1715 r. z fundacji biskupa płockiego Ludwika Załuskiego we wsi Dzierżenina (powiat pułtuski). Przeniesiony na obecne miejsce w latach 1927 – 30, staraniem księdza Jana Trzaskomy. W trakcie przenosin silnie przekształcony (wykorzystano jedynie część silnie zniszczonego budulca) i rozbudowany wg. projektu architekta Stefana Szyllera. Kolejny raz przebudowany w 1954 r. staraniem księdza Jana Fałkowskiego. Remontowany w latach 1996 – 2000. 1 października 2004 r., na podstawie dekretu biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka, w Porządziu zostało ustanowione Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nieorientowany (prezbiterium skierowane na południe). Trójnawowy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Z boku nawy niewielka kruchta. Frontowa wieża z bocznymi przybudówkami po bokach i wejściem z gankiem wspartym na dwóch słupach, zwieńczona jest podwójnym, blaszanym hełmem namiotowym z galeryjką. Blaszany dach dwukalenicowy, dwuspadowy, z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną daszkiem namiotowym. Nad zakrystią wschodnią daszek przyczółkowy, a nad zakrystią zachodnią daszek pulpitowy. Nad wejściami do krucht bocznych daszki przyczółkowe. 

   

Wnętrze:

Wnętrze w nawie nakryte stropem trapezoidalnmy przechodzącym w odcinki płaskie w nawach bocznych, w prezbiterium jest zaś sklepienie kolebkowe. Wnętrze podzielone na trzy części sześcioma słupami ustawionymi w dwa rzędy po trzy filary. Chór muzyczny także wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym. Ołtarz główny zbudowany wg projektu prof. W. Jastrzębskiego. 

 

Ciekawostka:

Kościół w Porządziu podczas przenosin został tak silnie przebudowany, że wielu badaczy uważa go za całkowicie nowy kościół, jedynie wybudowany przy użyciu drewna uzyskanego z rozbiórki kościoła w Dzierżeninie. Ciężko jednoznacznie rozstrzygnąć spór. Faktem jest, że kościół w Dzierżeninie był budowlą dwuwieżową, podczas gdy kościół w Porządziu posiada jedną wieżę. Inne są też rozmiary budowli.
Podczas przenosin i przebudowy nadano mu cechy stylu podhalańskiego. Przypomina nieco m.in. kościoły w Bystrzycy czy Kąclowej, uznawane za przykłady wypracowanego w okresie międzywojennym stylu polskiego, wywodzącego się z tradycyjnych kościołów budowanych na Podhalu.

Galeria:

Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany  Porządzie - kościół drewniany

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. wyszkowskim, gm. Rząśnik,
52°41’56.41″N,                         21°25’29.88″E
GLat = 52.699002777778,       GLng = 21.424966666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

1 comment for “Porządzie – kościół p.w. Świętej Teresy

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank