Przedwojewo – kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława

Przedwojewo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i Świętego Stanisława z II połowy XVIII w. Zbudowany na miejscu drewnianej kaplicy z 1620 r. fundacji właściciela wsi, Marcina Przedwojewskiego. Remontowany w 1888 r. z inicjatywy dziedzica wsi, Aleksego Dębowskiego.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Zakończenia na ‚jaskółczy ogon’. Odwrotnie orientowany (prezbiterium skierowane na zachód). Prawdopodobnie taka orientacja związana jest z ustawieniem frontem do drogi Ciechanów – Przasnysz. Jednonawowy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Nawa została zbudowana na planie prostokąta (7,80 x 9,50 m – bardzo rzadko spotykany rozstaw!), zaś łączące się z nią od zachodu węższe prezbiterium (8,00 x 6,70 m). Do prezbiterium od północy dostawiona jest zakrystia, do nawy od południa – kruchta boczna. Gontowy dach dwukalenicowy, nad nawą trójspadowy, nad prezbiterium dwuspadowy, przechodzący w wieloboczny. Nad kruchtą i zakrystią daszki pulpitowe. Na kalenicy nad nawą ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Wnętrze nieoszalowane, widoczna konstrukcja zrębowa i łączenia ścian. Chór muzyczny wsparty na dwóch profilowanych słupach. Belka tęczowa z krucyfiksem z XVII w. Ołtarz główny późnobarokowy z II połowy XVIII w. Ambona i konfesjonał z XVIII w. 

 

Ciekawostka:

Kościół praktycznie nie był przebudowywany, dlatego zachował pierwotny wygląd. Na jego podstawie można wnioskować, jak wyglądały ubogie wiejskie kościoły z okresu przedrozbiorowego.
Na ścianie nad wejściem z prezbiterium do zakrystii, umieszczona jest tablica grobowa Aleksego Dębowskiego, inicjatora remontu kościoła, z napisem: „W tej kaplicy spoczywają zwłoki ś.p. Aleksego Dembowskiego właściciela tych dóbr Przedwojewo-Sona zmarłego d. 27 września 1898 r. w wieku lat 73. Prosi się przechodnia o westchnienie do Boga”. 

Galeria:

Przedwojewo - kościół drewniany  Przedwojewo - kościół drewniany  Przedwojewo - kościół drewniany  Przedwojewo - kościół drewniany  Przedwojewo - kościół drewniany  Przedwojewo - kościół drewniany  Przedwojewo - kościół drewniany  Przedwojewo - drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława   Przedwojewo - drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława   Przedwojewo - drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława   Przedwojewo - drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława   Przedwojewo - drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława   Przedwojewo - drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława   Przedwojewo - drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława   Przedwojewo - fragment budowy zewnętrznej drewnianego kościoła  Przedwojewo - fragment budowy zewnętrznej drewnianego kościoła  Przedwojewo - fragment budowy zewnętrznej drewnianego kościoła  Przedwojewo - fragment budowy zewnętrznej drewnianego kościoła  

   

Lokalizacja:

Wieś w pow. ciechanowski, gm. Opinogóra Górna,
52°54’59.69″N,                          20°39’25.43″E.
GLat = 52.916580555556,        GLng = 20.657063888889

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank