Puszcza Mariańska – kościół p.w. Michała Archanioła

Puszcza Mariańska - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Michała Archanioła zbudowany około 1700 r. przez ojca Stanisława Papczyńskiego, ze zgormadzenia księży Marianów. Rozbudowany w 1755 r. o nawę dzięki pomocy rodziny Sanguszków z Guzowa. W tym samym roku dostawiono do niego murowany budynek klasztorny. W 1864 r. dochodzi do kasaty Konwentu Księży Marianów w Puszczy Mariańskiej przez władze carskie, jednak do roku 1879 kościołem zarządza jeszcze jeden z Marianów – o. Piotr Komorowski. Od 1870 r. kościołem opiekują i posługują w nim księża diecezjalni. W 1891 r. kościół rozbudowany – dobudowa wieży staraniem ks. J. Łagodziński. W 1968 r. Księża Marianie ponownie wracają do parafii i swego klasztoru. Remontowany w latach 1960 – 68, 1982 i 1986 r. Podpalony 2 maja 1993 r. Ocalały jedynie barokowe naczynia i szaty liturgiczne, dwa portrety trumienne, oraz pozostałości epitafium Juliana Turskiego zmarłego w 1771 r. Zrekonstruowany przez architektów: Krzysztof Dyga, Andrzej Nasfeter i Janusz Pachowski. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany. Jednonawowy. Prezbiterium nie wyodrębnione z zewnątrz od nawy, zamknięte prostokątnie. Gontowy dach jednokalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną drewnianym hełmem z pozorną latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropami płaskimi. Otynkowane. Niestety, po pożarze w 1993 roku wnętrze nie jest zabytkowe. Warto jednak zobaczyć zrekonstruowany ołtarz główny i ambonę. W ołtarzu znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny. 

 

Ciekawostki:

Do kościoła przylega murowany budynek klasztorny marianów.
Na cmentarzu przykościelnym ustawiono pamiątkowy kamień z okazji 250-lecia wiktorii wiedeńskiej oraz dwie figury: Jana III Sobieskiego i ojca Stanisława Papczyńskiego, który był spowiednikiem i przyjacielem króla.
W czasie pobytu w Puszczy Mariańskiej można zwiedzić niewielką przykościelną ekspozycję muzealną, nazywaną „Izbą pamięci”.

Galeria:

Puszcza Mariańska - kościół drewniany  Puszcza Mariańska - kościół drewniany  Puszcza Mariańska - kościół drewniany  Puszcza Mariańska - kościół drewniany  Puszcza Mariańska - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. żyrardowskim,
51°58’43.34″N,                       20°20’53.46″E.
GLat = 51.978705555556,      GLng = 20.348183333333

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank