Od Piaseczna po Zabieżki – rowerowo

Proponujemy odkryć bardzo ładne tereny położone na południe od Mazowsza. Wycieczka poprowadzona jest w większości mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz oznakowanymi szlakami. Początek i koniec trasy znajduje się na przystankach PKP, z których łatwo można wrócić do Warszawy pociągiem Kolei Mazowieckich, którymi łatwo przewieźć rower. Jako, że dominują wiatry zachodnie, proponujemy kierować się na wschód – by było łatwiej :)

Trasa:

Piaseczno PKP – Piaseczno rynek – Żabieniec – Zalesie Górne – Góra Kalwaria – (opcjonalnie: Czersk) – Ostrówek – Warszawice – Osieck – Zabieżki PKP

Startujemy w miejscowości Piaseczno.

W miejscowości znajduje się wiele ciekawych zabytków, m.in. ratusz, murowany gotycki kościół oraz stojąca nieopodal drewniana dzwonnica. Dotrzemy do niej kierując się na północny-wschód od stacji PKP.

Spod niej zielonym szlakiem rowerowym (Chojnowski Szlak Rowerowy) dojeżdżamy do Żabieńca, gdzie warto skręcić w prawo w asfaltową drogę i dojechać do żółtego szlaku pieszego, który poprowadzi nas wokół stawów i rzeki Zielonej do stacji PKP Zalesie Górne (alternatywnie można odbić w krótszy szlak niebieski). Kilkaset metrów po zachodniej stronie torów znajduje się nowoczesny kościół, którego boczną nawę stanowi dawny drewniany kościółek.

Po zwiedzeniu zabytku wracamy do stacji PKP i kierujemy się czerwonym szlakiem pieszym, który poprowadzi nas ostępami leśnymi aż do Góry Kalwarii. Miasto słynie licznymi zabytkami, które podczas odpoczynku warto odwiedzić.

Następnie kierujemy się w stronę ruchliwej drogi krajowej nr 50 w celu przekroczenia Wisły. W tym miejscu można opcjonalnie wydłużyć wycieczkę o 8 km, by jadąc zielonym szlakiem pieszym wśród sadów dotrzeć do kościoła i zamku w Czersku.

Tuż za mostem opuszczamy ruchliwą trasę, by rzadko uczęszczaną drogą wojewódzką nr 799 przejechać przez miejscowość Ostrówek w stronę Warszawic. Po drodze w miejscowości Dziecinów przecinamy o wiele bardziej uczęszczną trasę wojewódzką Warszawa – Wilga, gdzie numer naszej drogi zmienia się na 805. Warszawice są za kolejne 3 km. Tam możemy odpocząć przy drewnianym kościele z murowaną bramą-dzwonnicą.

Kierując się dalej drogą 805 mijamy mariawicki murowany kościół w Pogorzeli i dojeżdżamy do miejscowości Osieck. Tam oprócz dużego murowanego kościoła warto zajechać przez rynek na południe na cmentarz, gdzie stoi wciąż drewniana kaplica.

Spod niej niebieski szlak skieruje nas na północ, do czerwonego szlaku rowerowego, by, wpierw asfaltową szosą,  później leśnymi ścieżkami doprowadzić nas do południowych krańców Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Szlak rowerowy przetnie się z zielonym szlakiem pieszym na skrzyżowaniu, przy którym stoi pomnik poświęcony leśnikom. Od tego miejsca podążmy szlakiem zielonym, cały czas w kierunku północno-zachodnim. Przejeżdżać będziemy obok rezerwatu Szerokie Bagno. Zielony szlak doprowadzi nas bezpośrednio przez miejscowość Zabieżki do stacji PKP, skąd można udać się pociągiem KM do Warszawy.

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank