Rusinów – kościół p.w. św. św. Piotra i Pawła

Rusinów - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z lat 1925 – 26. Od momentu wybudowania nowego murowanego kościoła nieużywany, niszczeje. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nieorientowany. Prezbiterium nie wyodrębnione na zewnątrz z nawy, zamknięte trójkątnie, z dobudowaną boczną zakrystią. Od frontu niewielka kruchta. Dach jednokalenicowy, wspólny dla nawy i prezbiterium. Nad zakrystią połączony z nim dach pulpitowy, nad kruchtą gontowy dach dwuspadowy. Zarówno dach jak i elewacja zewnętrzna są obecnie w kiepskim stanie. 

 

Wnętrze:

Wnętrze zamknięte jest na głucho, więc ciężko powiedzieć cokolwiek o jego stanie. Wydaje się jednak, że jest puste a wartościowe wyposażenie przeniesiono do nowego kościoła.

Galeria:

Rusinów - drewniany kościół   Rusinów - kościół drewniany  Rusinów - kościół drewniany  Rusinów - kościół drewniany  Rusinów - drewniany kościół   Rusinów - kościół drewniany  Rusinów - kościół drewniany  Rusinów - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Rusinów - detal kościoła drewnianego  Rusinów - detal kościoła drewnianego  Rusinów - detal kościoła drewnianego  Rusinów - ogłoszenie

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. przysuskim,
51°26’6.92″N,                          20°34’57.76″E.
GLat = 51.435255555556,      GLng = 20.582711111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank