Sadykierz – dzwonnica

Sadykierz - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z I połowy XIX w.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej. Posadowiona na kamiennej podmurówce, zbudowana na planie kwadratu. Dwukondygnacyjna, wyższa kondygnacja węższa, posiada po dwa otwory głosowe z każdej strony. Dzwonnica nakryta jest blaszanym dachem namiotowym z krzyżem na szczycie.

 

Wnętrze:

Obecnie oprócz funkcji dzwonnicy pełni funkcję składziku.

Ciekawostka:

Na dzwonnicy nawieszona jest blaszana tabliczka informująca o tym, gdzie dzwonić w wypadku pożaru. Tabliczki takie produkowano w okresie PRL, jednak nie wiadomo, czy wisiała tu już przed pożarem starego kościoła, czy też została przywieszona już po 2003 r.

Galeria:

Sadykierz - drewniana dzwonnica   Sadykierz - drewniana dzwonnica   Sadykierz - dzwonnica drewniana  Sadykierz - dzwonnica drewniana  Sadykierz - dzwonnica drewniana  Sadykierz - dzwonnica drewniana  Sadykierz - drzwi drewnianej dzwonnicy  Sadykierz - wnętrze drewnianej dzwonnicy  Sadykierz - wnętrze drewnianej dzwonnicy  Sadykierz - wnętrze drewnianej dzwonnicy

Lokalizacja:

Wieś w pow. pułtuskim, gm. Obryte,
52°42’7.30″N,                       21°16’47.64″E.
GLat = 52.702027777778,   GLng = 21.2799
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank