Sadykierz – kościół

Sadykierz - kościół drewniany

Historia:

Kościół filialny pw. św. Rocha. z 2003 roku. Postawiony na miejscu poprzedniego, z 1812 roku, który spłonął w wyniku podpalenia w nocy z 26 na 27 września 2003 roku. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany pionowo. Jendonawowy, nieorientowany. . Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamkniete trójbocznie z boczną zakrystią. Od frontu dostawiona kruchta. Blaszany dach dwunokaleniocowy, nad nawą dwupołaciowy, nad prezbiterium czteropołaciowy. 
Nowy kościół odbudowany w stylu przypominającym stary kościół drewniany, jednak z pewnymi modyfikacjami. Najbardziej zmieniona jest budowa dawnej wieżyczki na sygnaturkę, obecnie będącą czymś w rodzaju blaszanego hełmu na styku nawy i prezbiterium. Brakuje też lisic. Zmieniono też wystrój okien w prezbiterium, stawiając na otwory wąskie i niskie, nie pasujące do drewnianego zabytku sakralnego. 
Należy jednak jednoznacznie pochwalić decyzję o odbudowie drewnianego kościoła w tym samym miejscu, co stał jego poprzednik. Kościół dobrze komponuje się z oryginalną dzwonnicą w jeden zespół architektoniczny.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropami płaskimi. 

Ciekawostka:

Blaszana nawieszka na dzwonnicy informuje o… telefonach ratunkowych w sytuacji zagrożenia pożarowego! Jak widać niestety nie pomogło to w uratowaniu starego kościoła przed zagładą…

 

Galeria:

Sadykierz - kościół drewniany  Sadykierz - kościół drewniany  Sadykierz - kościół drewniany  Sadykierz - kościół drewniany  Sadykierz - kościół drewniany    Sadykierz - drewniany kościół   Sadykierz - drewniany kościół   Sadykierz - drewniany kościół   Sadykierz - drewniany kościół   

Lokalizacja:

Wieś w pow. pułtuskim, gm. Obryte,
52°42’7.30″N,                       21°16’47.64″E.
GLat = 52.702027777778,   GLng = 21.2799
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank