Sawice Wieś – cerkiew pw. Św. Jerzego

Sawice Wieś - cerkiew drewniana

Historia:

Dawna cerkiew unicka pw. Św. Jerzego zbudowana w 1738 r. z fundacji pisarza liwskiego, Jacka Cieciszewskiego, jego żony, Franciszki z Jezierskich  oraz łowczego wiskiego Teofil Kossakowski i jego żony, Agnieszki z Cieciszewskich. Remontowana bądź wzniesiona na nowo w 1815 r. przez starostę mielnickiego Adama Szydłowskiego. Przebudowana w 1828 r. Po kasacie unii, w latach 1874-1875 świątynia w Sawicach została przejęta przez cerkiew prawosławną, natomiast tuż po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku została przekazana katolikom.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Cerkiew drewniana konstrukcji zrębowej, wzmocnione lisicami, oszalowana zewnętrznie. Orientowana. Dwudzielna. Nawę i węższe od niej, choć niewyodrębnione zewnętrznie prezbiterium zbudowano na planie prostokąta. Po bokach prezbiterium zakrystia oraz skarbczyk, nad którymi umieszczono loże kolatorskie otwarte do prezbiterium. Skarbczyk i zakrystia wraz z prezbiterium mają szerokość równą szerokości nawy, a ich wysokość wraz z lożami jest równa wysokości pozostałych części kościoła, w efekcie czego ma on prostopadłościenną bryłę. Całość nakryta wspólnym blaszanym trójpołaciowym dachem. Od frontu niewielka kruchta. W fasadzie szczyt o stylizowanym szczycie barokowym z datą 1544 (domniemana erekcja parafii).
Oszalowanie ozdobione lisicami imitującymi pilastry (płaskie filary z bazami i głowicami). Pod okapem umieszczono gzyms wieńczący, a poniżej okien kościół opasano dwoma gzymsami kordonowymi. Na tylnej ścianie umieszczono drewnianą płaskorzeźbę Ducha Świętego w postaci gołębicy. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim w nawie i sklepieniem pozornym w prezbiterium. Od frontu umieszczony chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Na wyposażenie wnętrza składają się trzy skromne ołtarze o dekoracji pseudo-klasycystycznej z początku XX w. W ołtarzu głównym obraz „Św. Jerzy” o cechach ludowych, w ołtarzach bocznych 

obrazy sprzed 1875 roku, o cechach cerkiewnych – Matka Boża z Dzieciątkiem oraz Chrystus Pantokrator. Zabytkowy feretron z przedstawieniem Trójcy Świętej. Kamienna kropielnica.

 

Galeria:

Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana i dzwonnica drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - drewniana cerkiew   Sawice Wieś - drewniana cerkiew   Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - detal - cerkiew drewniana  Sawice Wieś - detal - cerkiew drewniana

Lokalizacja:

Wieś w pow. sokołowskim, gm. Repki,
52°20’46.00″N,                      22°29’14.44″E
GLat = 52.346111111111,      GLng = 22.487344444444
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank