Serpelice – kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Serpelice - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbudowany w latach 1946-47 staraniem i według projektu ojców kapucynów, którzy w dniu 15 października 1945 roku przejęli placówkę duszpasterską w Serpelicach – o. Anioł Dąbrowa-Dąbrowskiego (1881-1971), który pełnił funkcję rektora (1945-1948) i br. Bartłomieja Snochowskiego (1910-1991), zbiegłych po II Wojnie Światowej z terenów Ukraińskiej SS. Kościół został wzniesiony przez 170 dni. W 1955 roku dobudowano klasztor Ojców Kapucynów.
Dokładne kalendarium kościoła i klasztora w Serpelicach można przeczytać tutaj.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Informacje w tej sekcji podpieramy opisem ze strony www.kosciolydrewniane.pl. Szczególnie trudno jest uwierzyć, że kościół jest konstrukcji słupowej – niemniej tylko taką informację udało się nam znaleźć.
Kościół drewniany, konstrukcji słupowej (?), obity z zewnątrz niewielkimi deseczkami. Nieorientowany. Trójnawowy. Prezbiterium jest niewielkie, zbudowane w formie absydy, zamknięte trójbocznie. Front ujęty w fasadę z trójkątnym szczytem i poprzedzona kruchtą, oflankowaną dwoma dwukondygnacyjnymi wieżami nadbudowane nad frontową częścią nawy. Blaszany dach jednokalenicowy, wieże zwieńczone ostrosłupowymi hełmami. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim, podzielone na trzy części, dwoma rzędami słupów po trzy sztuki. Strop płaski. Chór muzyczny z parapetem wybrzuszonym w części środkowej. Dwa obrazy z XVII w.

 

Galeria:

Serpelice - kościół drewniany  Serpelice - kościół drewniany  Serpelice - kościół drewniany  Serpelice - kościół drewniany  Serpelice - kościół drewniany  Serpelice - kościół drewniany  Serpelice - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś w pow. łosinskim, gm. Sarnaki,
52°16’52.31″N, 23° 3’8.21″E.
GLat = 52.281197222222, GLng = 23.052280555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank