Sierpc – dzwonnica

Sierpc - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z 1744 roku. Zbudowana pierwotnie w Drążdżewie, podobnie jak stojący nieopodal jej kościół drewniany. Obie budowle, tworzące uroczy sakralny zespół architektoniczny przeniesiono w 2007 roku do Skansenu w Sierpcu. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej, pionowo oszalowana. Trójkondygnacyjna, zbudowana na planie kwadratu ze ściętymi narożnikami. Dolna część posiada dwa przeszklone okna, natomiast w każdej dłuższej ścianie na trzeciej kondygnacji znajdują się dwa prostokątne otwory głosowe przesłonięte drewnianymi żaluzjami. Cała budowla nakryta jest gontowym dachem namiotowym z krzyżem na szczycie. 

 

Galeria:

Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  Sierpc - dzwonnica drewniana  Sierpc - dzwonnica drewniana  Sierpc - dzwonnica drewniana  Sierpc - dzwonnica drewniana  Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  

Lokalizacja:

Miasto powiatowe,
52°51’54.55″N,                     19°38’4.49″E.
GLat = 52.865152777778,   GLng = 19.634580555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank