Sierpc – kaplica p.w. Nawiedzenia NMP

Sierpc - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica p.w. Nawiedzenia NMP z końca XVII w. Pierwotnie zbudowana w Dębsku w powiecie żuromińskim. Przebudowana w 1965 r. W 2000 r. przeniesiona na obecne miejsce do Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i ustawiona w bliskości sektora szlacheckiego. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kaplica drewniana konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowana. Zbudowana na planie regularnego ośmioboku. Nakryta gontowym dachem namiotowym zwieńczonym iglicą z malutkim krzyżykiem na szczycie. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem belkowym. Niewielki balkonowy chór muzyczny. Wczesnobarokowy ołtarz z XVII w. Kropielnica granitowa z datą „1894”. 

Ciekawostki:

Kaplica drewniana, podobnie jak wiele innych zabytków przeniesionych do Skansenu, została gruntownie odrestaurowana. W przeciwieństwie jednak chociażby do kościoła w Strzegowie, remont został wykonany subtelnie, dzięki czemu zabytek prezentuje się naprawdę wspaniale!

 

Galeria:

Sierpc - kaplica drewniana  Sierpc - kaplica drewniana  Sierpc - kaplica drewniana  Sierpc - kaplica drewniana  Sierpc - kaplica drewniana  Sierpc - dzwonniczka przy kaplicy  Sierpc - wnętrze kaplicy drewnianej

Lokalizacja:

Miasto powiatowe,
52°51’50.07″N,                       19°38’5.39″E.
GLat = 52.863908333333,      GLng = 19.634830555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank