Sierpc – kościół

Sierpc - kościół drewniany

 

Historia:

Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego zbudowany w 1744 r. przez rodzinę Krasińskich w Drążdżewie w obecnym powiecie makowskim. W latach 50 ubiegłego wieku zmieniono poszycie dachu na blachę. Remontowany w 1983 r. Ze względu na powiększającą się liczbę wiernych, a także na coraz gorszy stan techniczny budynku podjęto decyzję o budowie nowego, dużego, murowanego kościoła. Prace zakończono w 1997 roku. Od tego momentu drewniany budynek przestał pełnić swą funkcję. W związku z tym w 2007 r. przeniesiony został na obecne miejsce na terenie Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wraz z drewnianą dzwonnicą. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Zbudowany z drewna sosnowego. Trójnawowy. Obecnie nieorientowany. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie. Boczne: zakrystia i skarbczyk po obu stronach prezbiterium, razem szersze od nawy. Nad nimi zbudowane loże otwarte na prezbiterium. Od frontu nawy kruchta zwieńczona trójkątnym szczytem. Całą budowlę nakrywa gontowy dach jednokalenicowy z dwoma wieżyczkami – większą od frontu, czworoboczną, zwieńczoną blaszanym hełmem z podwójną latarnią i mniejszą z tyłu, ośmioboczną, z blaszanym hełmem z pojedynczą latarnią. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym w nawach, natomiast w prezbiterium kolebkowo –krzyżowe z drewnianymi żebrami. Ściany otynkowane, wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po dwie sztuki z arkadami. Od frontu chór muzyczny. Wewnątrz trzy ołtarze.
 

 

Galeria:

Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  Sierpc - wnętrze kościoła drewnianego  Sierpc - wnętrze kościoła drewnianego  Sierpc - wnętrze kościoła drewnianego  Sierpc - mała architektura  Sierpc - mała architektura

 

Lokalizacja:

Miasto powiatowe,
52°51’54.55″N,                     19°38’4.49″E.
GLat = 52.865152777778,   GLng = 19.634580555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

PhD student in Collegium MISDoMP at University of Warsaw
Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank