Sierpc – kościół

Sierpc - kościół drewniany

 

Historia:

Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego zbudowany w 1744 r. przez rodzinę Krasińskich w Drążdżewie w obecnym powiecie makowskim. W latach 50 ubiegłego wieku zmieniono poszycie dachu na blachę. Remontowany w 1983 r. Ze względu na powiększającą się liczbę wiernych, a także na coraz gorszy stan techniczny budynku podjęto decyzję o budowie nowego, dużego, murowanego kościoła. Prace zakończono w 1997 roku. Od tego momentu drewniany budynek przestał pełnić swą funkcję. W związku z tym w 2007 r. przeniesiony został na obecne miejsce na terenie Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wraz z drewnianą dzwonnicą. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Zbudowany z drewna sosnowego. Trójnawowy. Obecnie nieorientowany. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie. Boczne: zakrystia i skarbczyk po obu stronach prezbiterium, razem szersze od nawy. Nad nimi zbudowane loże otwarte na prezbiterium. Od frontu nawy kruchta zwieńczona trójkątnym szczytem. Całą budowlę nakrywa gontowy dach jednokalenicowy z dwoma wieżyczkami – większą od frontu, czworoboczną, zwieńczoną blaszanym hełmem z podwójną latarnią i mniejszą z tyłu, ośmioboczną, z blaszanym hełmem z pojedynczą latarnią. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym w nawach, natomiast w prezbiterium kolebkowo –krzyżowe z drewnianymi żebrami. Ściany otynkowane, wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po dwie sztuki z arkadami. Od frontu chór muzyczny. Wewnątrz trzy ołtarze.
 

 

Galeria:

Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół drewniany  Sierpc - kościół i dzwonnica drewniane  Sierpc - wnętrze kościoła drewnianego  Sierpc - wnętrze kościoła drewnianego  Sierpc - wnętrze kościoła drewnianego  Sierpc - mała architektura  Sierpc - mała architektura

 

Lokalizacja:

Miasto powiatowe,
52°51’54.55″N,                     19°38’4.49″E.
GLat = 52.865152777778,   GLng = 19.634580555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

2 comments for “Sierpc – kościół

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank