Sinołęka – kaplica p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej

Sinołęka - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej (pierwotnie p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny) zbudowana w 1739 roku z fundacji Jana Zaborowskiego. Kilkukrotnie remontowana, m.in. w 1868 r., na początku XX w. i w 1958 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kaplica drewniana konstrukcji zrębowej, wzmocniona lisicami, pionowo oszalowana. Orientowana, zbudowana na ceglano-kamiennej podmurówce. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią z boku. Od frontu nawy niewielka kruchta. Gontowy dach dwukalenicowy z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną namiotowym gontowym daszkiem. Przy wejściu dwie drewniane głowy aniołków.

 

Wnętrze:

Dość ciemne wnętrze (brak latarni) nakrywa strop płaski. Od frontu chór muzyczny, wsparty na czterech słupach. Nawę i prezbiterium rozdziela belka tęczowa z barokowym krucyfiksem z XVIII wieku z główkami aniołków i dwoma hermami kobiecymi późnorenesansowymi z I połowy w. XVII. Ołtarz główny z połowy XIX w. Dwa ołtarze boczne późnorenesansowe z I połowy XVII w. 

Ciekawostka:

Bardzo ładne naturalne otoczenie wokół kaplicy. W najbliższym otoczeniu zabytkowy nagrobek. W pobliżu także dworek oraz zabytkowy drewniany lamus.

Galeria:

Sinołęka - kaplica drewniana  Sinołęka - kaplica drewniana  Sinołęka - kaplica drewniana  Sinołęka - kaplica drewniana  Sinołęka - kaplica drewniana  Sinołęka - kaplica drewniana  Sinołęka - kaplica drewniana  Sinołęka - detal budowy zewnętrznej kaplicy  Sinołęka - detal budowy zewnętrznej kaplicy  Sinołęka - detal budowy zewnętrznej kaplicy  Sinołęka - detal budowy zewnętrznej kaplicy  Sinołęka - detal budowy zewnętrznej kaplicy  Sinołęka - czaszka  Sinołęka - czaszka

Lokalizacja:

Wieś w pow. mińskim, gm. Kałuszyn,
52°13’16.25″N,                         21°54’21.00″E.
GLat = 52.221180555556,        GLng = 21.905833333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank