Skibniew-Podawce – kościół p.w. św. Wojciecha

Skibniew Podawce - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. św. Wojciecha zbudowany w 1788 roku. Resztarurowany w 1876 r. Ostatni remont elewacji przeprowadzono w latach 70. XX w.. Zdjęto wówczas gont i zmieniono sygnaturkę. W ostatnich latach po wybudowaniu w najbliższym sąsiedztwie kościoła murowanego użytkowany bardzo rzadko.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowany. Orientowany. trójnawowy. Kościół wyróżnia się bardzo zwartą bryłą, zbudowany jest na planie zbliżonym do prostokąta, z niewyodrębnionym zewnętrznie prezbiterium zamkniętym trójbocznie, z dwiema zakrystiami na planie kwadratu równymi szerokością nawom bocznym. Budowla nakryta jest blaszanym dachem jednokalenicowym, pięciopołaciowym, tworzącym z tyłu trójkątne okapy. Na kalenicy, na styku nawy i prezbiterium, czworoboczna wieżyczka zwieńczona hełmem iglicowym z latarnią. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Nawy oddzielone podciągami stropów wspartymi dodatkowo parami oszalowanych pionowo słupów z kostkowymi głowicami i cokołami. Nad całą szerokością nawy od frontu nadwieszony jest chór z balustradą, z płasko wycinanym ażurem. W prezbiterium, nad drzwiami do zakrystii otwarte prześwity empor, zamknięte łukiem odcinkowym. Na wyposażeniu kościoła barokowe ołtarze z masywnymi, skręconymi kolumnami i uszami pokrytymi ornamentem chrząstkowo-małżowinowym oraz krucyfiks ścienny z XVII w.

Galeria:

Skibniew Podawce - kościół drewniany  Skibniew Podawce - kościół drewniany  Skibniew Podawce - kościół drewniany  Skibniew Podawce - kościół drewniany  Skibniew Podawce - kościół drewniany   Skibniew Podawce - kościół drewniany  Skibniew Podawce - okno kościoła drewnianego  Skibniew Podawce - sygnaturka kościoła drewnianego  Skibniew Podawce - sygnaturka kościoła drewnianego  Skibniew Podawce - sygnaturka kościoła drewnianego  Skibniew Podawce - sygnaturka kościoła drewnianego

Lokalizacja:

Wieś w pow. sokołowskim, gm. Sokołów Podlaski,
52°29’47.20″N,                         22°11’4.81″E.
GLat = 52.496444444444,       GLng = 22.184669444444
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank