Skierkowizna – kościół p.w. św. Izydora

Skierkowizna - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. św. Izydora zbudowany w 1938 r. Oszalowany w 1970 r. W międzyczasie zmieniono także poszycie dachu z gontu na blachę.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany z olistwowaniem. Trójnawowy. Orientowany. Zbudowany na planie zbliżonym do prostokąta, z niewielkim, węższym od nawy prezbiterium zamkniętym pięciobocznie. Od frontu kruchta na planie kwadratu. Dach krokwiowy, blaszany, trójkalenicowy nad prezbiterium pięciospadowy, nad korpusem głównym i kruchtą dwuspadowy. Na kalenicy nad nawą blaszana wieżyczka na sygnaturkę z latarnią zwieńczoną cebulastym daszkiem z krzyżem. Nad drzwiami wejściowymi dwuspadowy daszek.
 

Wnętrze:

Wyczerpujące informacje na temat wnętrza świątyni podane są na tym blogu: „Trójnawowe wnętrze zostało rozdzielone na nawy czterema parami ozdobnie fazowanych słupów. Poszczególne części kryte są różnymi rodzajami stropów: nad nawą główną i prezbiterium znajduje się wspólne sklepienie kolebkowe z kasetonami, w końcowej części prezbiterium (wystającej od wschodu poza lico budowli) sklepienie kopulaste. Z kolei w nawach bocznych możemy oglądać stropy kasetonowe. Również ściany wewnątrz świątyni zostały ozdobnie oszalowane różnymi rodzajami drewna. Możemy tu zobaczyć nie tylko sosnę, ale także dęby (pospolity, czarny i burgundzki), jawor, jesion, mahoń, modrzew, orzech włoski, świerk oraz drewno z naszych drzew owocowych (czereśnia, grusza, jabłoń, śliwa). Nagromadzenie tak różnych rodzajów i odcieni drewna sprawia, że jest to niezwykle ciekawy i jednocześnie najbardziej naturalny sposób na ozdobienie wnętrza kościoła. Aby zapobiec odbarwieniu drewna, w oknach od wewnątrz zastosowano specjalny rodzaj szkła (antisol), który pochłania 70 procent promieni ultrafioletowych.”

Ciekawostka:

Skierkowizna to jedynie przysiółek. Nie znajdzie się tej miejscowości na każdej mapie. Niemniej, warto odwiedzić ten zabytek, szczególnie wiosną, gdy ładnie prezentuje się w otoczeniu jasnozielonych drzew.
Ciekawym elementem konstrukcji zewnętrznej jest także zegar na ścianie frontowej nawy.

 

Galeria:

Skierkowizna - kościół drewniany  Skierkowizna - kościół drewniany  Skierkowizna - kościół drewniany  Skierkowizna - kościół drewniany  Skierkowizna - kościół drewniany  Skierkowizna - dzwonnica i kościół drewniany   Skierkowizna - kościół drewniany  Skierkowizna - kościół drewniany  Skierkowizna - dzwonnica i kościół drewniany

Lokalizacja:

Przysiółek w pow. przasnyskim, gm. Krzynowłoga Mała,
53° 8’10.18″N,                        20°54’42.51″E.
GLat = 53.136161111111,       GLng = 20.911808333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank