Skrzynno – dzwonnica

Skrzynno - dzwonnica drewniano-murowana

Historia:

Niestety brak danych na temat historii dzwonnicy w Skrzynnie. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica murowano-drewniana. Dolna część murowana, zbudowana na planie krzyża. Górna część na planie kwadratu, oszalowana. Po dwa niewielkie, prostokątne otwory głosowe z każdej strony. Górna część nakryta blaszanym dachem namiotowym, dolne blaszanymi dachami jednokalenicowymi, trójspadowymi.

 

Ciekawostka:

Dzwonnicę w Skrzynnie bardzo łatwo przegapić. Po pierwsze, brak o niej jakichkolwiek danych w literaturze. Po drugie, sam budynek niespecjalnie rzuca się w oczy. O wiele lepiej widoczny jest ogromny budynek murowanego kościoła. 

Galeria:

Skrzynno - dzwonnica drewniano-murowana  Skrzynno - dzwonnica drewniano-murowana  Skrzynno - dzwonnica drewniano-murowana  Skrzynno - dzwonnica drewniano-murowana  Skrzynno - kościół murowany  Skrzynno - kościół murowany

Lokalizacja:

Położenie. Wieś w pow. przysuskim, gm. Wieniawa,
51°21’49.55″N,                          20°43’19.85″E.
GLat = 51.363763888889,         GLng = 20.722180555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank