Skuły – kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Skuły - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany w 1678 roku z fundacji Seweryna Skulskiego i księży misjonarzy z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Rozbudowany o zakrystię staraniem księdza Mikołaja Smoleńskiego w 1774 r. Restaurowany w 1889 i 1894 r. Remontowany w 1927 (wymiana pokrycia dachu z gontu na blachę) i 1989 r. 
 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany, wzmocniony lisicami. Orientowany. Jednonawowy. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte trójbocznie, z dobudowaną później zakrystią na osi. Blaszany dach dwukalenicowy, nad zakrystią trójspadowy. Na kalenicy w części frontowej czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona daszkiem dwuspadowym.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Najciekawszym prawdopodobnie elementem wnętrza jest barokowo-rokokowa iluzjonistyczna polichromia z końca XVIII w. Przemalowana w 1889 r. przez Józefa Rutkowskiego i 1896 przez Jana Spornego. Najstarsze fragmenty przedstawiają medaliony z wizerunkami Świętych oraz przedstawienia ołtarzy. Nowsze - sceny z Starego i Nowego Testamentu i różnorakie elementy architektoniczne. Od frontu chór muzyczny z organami z lat 30 XX w. Na wyposażenie składają się: rokokowe ołtarze – główny i dwa boczne, ambona i chrzcielnica z II połowy XVIII wieku. 

Ciekawostka:

Obok kościoła stoją pomniki przyrody – 250letnie modrzewie. 

Galeria:

Skuły - kościół drewniany  Skuły - kościół drewniany  Skuły - kościół drewniany  Skuły - kościół drewniany  Skuły - kościół drewniany  Skuły - kościół drewniany  Skuły - kościół drewniany  Skuły - kościół drewniany

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. grodziskim, gm. Żabia Wola,
51°58’59.02″N,                          20°39’30.90″E.
GLat = 51.982783333333,        GLng = 20.658583333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Free Google Page Rank