Ślubowo – kościół p.w. św. Józefa

Ślubowo - drewniany kościół p.w. św. Józefa

Historia:

Kościół p.w. św. Józefa zbudowany w 1780 r. z fundacji Józefa Radzickiego. W latach 1972-1974 został gruntownie odrestaurowany. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, pionowo oszalowany, na otynkowanej podmurówce. Do prostokątnej nawy dostawione węższe od niej prezbiterium, zamknięte prostokątnie. Po bokach prezbiterium umieszczone pomieszczenia zakrystii i skarbczyka. Od frontu nawy dobudowana prostokątna kruchta.  Blaszany dach dwukalenicowy, dwuspadowy nad nawą, trójspadowy nad prezbiterium. Na kalenicy nad nawą sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona cebulastym hełmem.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem kasetowym.W ołtarzu głównym znajdują się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII wieku. Inne interesujące zabytki wnętrza to malowane na desce obrazy z XVIII przedstawiające św. Kajetana i św. Stanisława Kostkę, krucyfiks z drugiej połowy XVIII czy tablica konsekracyjna w oryginalnej ramie z 1781 roku. Do ciekawostek można natomiast zaliczyć fotel w stylu Ludwika XVI z drugiej połowy XVIII oraz miedziany kociołek na wodę święconą z końca XVIII.

Ciekawostka:

Opisywany zabytek jest kościołem filialnym, odbywa się w nim tylko jedna msza w tygodniu. O możliwość zwiedzenia wnętrza należy pytać osoby mieszkające w domu w pobliżu kościoła bądź innych spotkanych mieszkańców Ślubowa.

Galeria:

Ślubowo - kościół drewniany  Ślubowo - kościół drewniany  Ślubowo - kościół drewniany  Ślubowo - kościół drewniany  Ślubowo - kościół drewniany  Ślubowo - kościół drewniany  Ślubowo - drewniany kościół p.w. św. Józefa  Ślubowo - drewniany kościół p.w. św. Józefa  Ślubowo - kościół drewniany  Ślubowo - drewniany kościół p.w. św. Józefa  Ślubowo - drewniany kościół p.w. św. Józefa  Ślubowo - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś w pow. ciechanowskim, gm. Sońsk,
52°43’23.56″N,                        20°45’14.17″E.
GLat = 52.723211111111,        GLng = 20.753936111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank