Słupica – kościół p.w. św. Andrzeja Boboli

Słupica - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Andrzeja Boboli z 1939 r. Od kilkunastu lat nieużywany, zamknięty, popada w ruinę.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji słupowo – ramowej, pionowo oszalowany. Nieorientowany. Zbudowany na planie zbliżonym do krzyża. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie. Do nawy dostawiona kruchta od frontu oraz dwie kaplice po bokach. Przy prezbiterium oraz przy frontowej części nawy znajdują się podcienia wsparte na słupach. Blaszany dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną namiotowym daszkiem.

 

Wnętrze:

Zamknięte na głucho, puste. Zachowały się proste witraże rzucające różnokolorowe 

Ciekawostka:

Kościół otoczony jest drzewami. 

Galeria:

Słupica - kościół drewniany  Słupica - kościół drewniany  Słupica - kościół drewniany  Słupica - kościół drewniany  Słupica - kościół drewniany  Słupica - drewniany kościół, obecnie w ruinie  Słupica - drewniany kościół, obecnie w ruinie  Słupica - drewniany kościół, obecnie w ruinie  Słupica - drewniany kościół, obecnie w ruinie  Słupica - detal ruiny drewnianego kościoła   Słupica - detal ruiny drewnianego kościoła  Słupica - detal ruiny drewnianego kościoła  Słupica - detal ruiny drewnianego kościoła

Lokalizacja:

Wieś w pow. radomskim, gm. Jedlnia Letnisko,
51°24’46.48″N,                        21°24’11.02″E.
GLat = 51.412911111111,        GLng = 21.403061111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank