Słupno – kościół p.w. św. Marcina

Słupno - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Marcina zbudowany w 1753 roku z fundacji proboszcza klasztoru norbertanek płockich, Mateusza Krzemińskiego. Przebudowany w 1864 r. Remontowany w 1871 r. Poważnie uszkodzony w trakcie I Wojny Światowej – m.in. spalony dach. Wyremontowany w 1923 r. – zmiana poszycia dachu na blachę. Remontowany w latach 1955 – 58 oraz ostatnio na początku XXI wieku – zmiana poszycia dachowego z powrotem na gont.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, pionowo oszalowany. Orientowany. Trójnawowy. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią od północy. Niewielka kruchta dostawiona od frontu nawy. Gontowy dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem baniastym z latarnią. 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim, udekorowane ornamentalną polichromią autorstwa Władysława Drapiewskiego. Trójpodział wnętrza zaznaczony dwoma rzędami słupów. Chór muzyczny także wsparty na dwóch słupach. Nawę od prezbiterium oddziela belka tęczowa z krucyfiksem. Wyposażenie z XVII – XVIII wieku – ołtarz główny i jeden boczny późnorenesansowe z ok. 1600 roku, drugi ołtarz boczny oraz ambona z XVIII w.

Ciekawostka:

Kościół jest dość dobrze widoczny z drogi Warszawa – Płock, otoczony drzewami. Nocą delikatnie podświetlony.

Galeria:

Słupno - kościół drewniany  Słupno - kościół drewniany  Słupno - drewniany kościół p.w. św. Marcina  Słupno - drewniany kościół p.w. św. Marcina  Słupno - drewniany kościół p.w. św. Marcina  Słupno - drewniany kościół p.w. św. Marcina  Słupno - kościół drewniany p.w. św. Marcina  Słupno - kościół drewniany p.w. św. Marcina  Słupno - drewniany kościół p.w. św. Marcina  Słupno - drewniany kościół p.w. św. Marcina  Słupno - drewniany kościół p.w. św. Marcina  Słupno - dzwonnica i kościół drewniany  Słupno - dzwonnica i kościół drewniany  Słupno - krzyż

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. płockim,
52°30’3.92″N,                          19°50’33.28″E
GLat = 52.501088888889,      GLng = 19.842577777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank