Sobików – dzwonnica

Sobików - dzwonnica drewniana

Historia:

Dzwonnica z XVIII wieku.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej, w całości obita gontem. W dolnej części gontowy fartuch, w dużej mierze osłaniający elementy fundamentów. W górnej części ażurowy prześwit obramowany zbijanymi drewnianymi kołkami deskami, przez który widać dzwony. Całość nakryta gontowym dachem namiotowym ze sterczyną z metalowym krzyżem.

 

Ciekawostka:

Jedyna na terenie województwa mazowieckiego dzwonnica obita gontem!
Choć pokrywa gontowa jest w miarę dobrym stanie, niestety przy dokładniejszych oględzinach elementy konstrukcji są dość wątłe, częściowo przegniłe. Nie najlepiej wyglądają także drzwi wejściowe. Dzwonnica jest jednak objęta ochroną konserwatorską, więc należy wierzyć w lepsze jutro.

Galeria:

Sobików - drewniana dzwonnica  Sobików - drewniana dzwonnica  Sobików - drewniana dzwonnica  Sobików - drewniana dzwonnica  Sobików - drewniana dzwonnica  Sobików - dzwonnica drewniana   Sobików - drewniana dzwonnica  Sobików - detal architektoniczny dzwonnicy  Sobików - detal architektoniczny dzwonnicy

Lokalizacja:

Wieś w pow. piaseczyńskim, gm. Góra Kalwaria,
51°57’41.01″N,                       21° 8’4.42″E.
GLat = 51.961391666667,     GLng = 21.134561111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank