Historia:
Dzwonnica z XVIII wieku.
Konstrukcja zewnętrzna:
Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej, w całości obita gontem. W dolnej części gontowy fartuch, w dużej mierze osłaniający elementy fundamentów. W górnej części ażurowy prześwit obramowany zbijanymi drewnianymi kołkami deskami, przez który widać dzwony. Całość nakryta gontowym dachem namiotowym ze sterczyną z metalowym krzyżem.
Ciekawostka:
Jedyna na terenie województwa mazowieckiego dzwonnica obita gontem!
Choć pokrywa gontowa jest w miarę dobrym stanie, niestety przy dokładniejszych oględzinach elementy konstrukcji są dość wątłe, częściowo przegniłe. Nie najlepiej wyglądają także drzwi wejściowe. Dzwonnica jest jednak objęta ochroną konserwatorską, więc należy wierzyć w lepsze jutro.
Galeria:
Lokalizacja:
Wieś w pow. piaseczyńskim, gm. Góra Kalwaria,
51°57’41.01″N, 21° 8’4.42″E.
GLat = 51.961391666667, GLng = 21.134561111111
Paweł Mazurkiewicz
PhD student in Collegium MISDoMP at University of Warsaw
Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)
- Tworzymy fotoobraz! - 3 marca 2017
- ‚Drewniane Lubelskie’ – test fotoksiązki firmy Saal Digital Polska - 28 października 2016
- Tłuszcz – dzwonnica - 2 lipca 2015