Sobolew – kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Sobolew - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła zbudowany w 1708 roku jako niewielka kaplica filialna. Rozbudowany w 1900 i 1916 roku, kiedy uzyskał obecny wygląd – przedłużono nawę oraz dobudowano charakterystyczną dwuwieżową fasadę. Ostatnio remontowany w 1993 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowany. Orientowany. Jednonawowy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z dobudowanymi bocznymi, niskimi zakrystiami. Fasada frontowa zwieńczona trójkątnym szczytem z gankiem pod balkonem, wspartym na czterech słupach, oflankowana dwoma wieżami. Budowlę nakrywa blaszany dach dwukalenicowy, nad zakrystiami dachy pulpitowe. Na kalenicy czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona blaszanym hełmem ostrosłupowym. Wieże zwieńczone blaszanymi hełmami ostrosłupowymi z trójkątnymi szczytami u podstaw.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte w nawie stropem płaskim, w prezbiterium z fasetą. Brak polichromii. Od frontu chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu. Organy z 1930 r. Wyposażenie wnętrza z różnych okresów: ołtarz główny z XX wieku z barokowi figurami św. Piotra i św. Pawła z XVIII wieku, chrzcielnica z XVII wieku. Najstarszym elementem wyposażenia jest figura późnogotycka Chrystusa Ukrzyżowanego z I połowy XVI w. 

Ciekawostka:

W Sobolewie zachowało się dużo ładnych, starych drewnianych chałup. 
Wygląd zewnętrzny kościoła w Sobolewie jest jedyny w swoim rodzaju – autorowi strony przypomina dziecięce budowle. Prawdopodobnie mają na to wpływ dość specyficzne proporcje, a w szczególności niskie wieże, zawieszony ganek, oraz pastelowy kolor elewacji. Niemniej, a może właśnie dlatego, warto przyjechać do Sobolewa by na własne oczy zobaczyć tą budowlę. 
Pomimo iż nieopodal powstał nowy murowany kościół, stary wciąż jest utrzymywany w dobrym stanie.

 

Galeria:

Sobolew - kościół drewniany  Sobolew - kościół drewniany  Sobolew - kościół drewniany  Sobolew - kościół drewniany  Sobolew - kościół drewnianySobolew - kościół drewniany  Sobolew - kościół drewniany  Sobolew - kościół drewniany  Sobolew - kościół drewniany  Sobolew - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. garwolińskim,
51°43’44.14″N,                         21°39’24.65″E.
GLat = 51.728927777778,        GLng = 21.656847222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank