Sokołów – kościół p.w. św. Anny

Sokołów - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętej Anny zbudowany około 1750 roku. Wielokrotnie restaurowany i remontowany: pod koniec XVIII wieku, w 1843 roku, w latach 30 XX wieku, w 1962 i 1975 r. oraz ostatnio w latach 2003-07. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nieorientowany. Trójnawowy. Zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium nie wyodrębnione zewnętrznie od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami równymi szerokości nawy. Front zwieńczony pięknym, barokowym szczytem, niepowtarzalnym w skali województwa mazowieckiego, choć dość częstym na terenie województwa łódzkiego. Blaszany dach jednokalenicowy z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim podtrzymywanym przez słupy. Łuk stropu jest delikatnie zakrzywiony. Trójpodział wnętrza zaznaczony dwoma rzędami słupów. Wyposażenie wnętrza barokowe – ołtarz główny, cztery ołtarze boczne, liczne obrazy i rzeźby z XVII i XVIII w. 

Ciekawostka:

Nieopodal kościoła znajduje się zespół pałacowy. Warto go zobaczyć, chociażby z odległości bramy pałacowej.
Podczas naszych wycieczek po kościołach drewnianych zdarzają się przyjemne i mniej przyjemne spotkania z osobami opiekującymi się danym zabytkiem. Czasami witani jesteśmy bardzo przyjaźnie, pokazywane są nam tajemnice i opowiadane historie danego zabytku, czasami jednak – niestety, coraz częściej – towarzyszy nam podejrzliwe spojrzenie, a czasami i niemiłe słowo. W tym przypadku nie było najgorzej, ale niestety, nie było szansy sfotografowania wnętrza bez oficjalnej zgody księdza (którego akurat nie było) – kościelny tego dopilnował. Cóż, takie czasy – nie warto się tym zrażać :)

Galeria:

Sokołów - kościół drewniany  Sokołów - kościół drewniany  Sokołów - kościół drewniany  Sokołów - kościół drewniany  Sokołów - kościół drewniany  Sokołów - kościół drewniany  Sokołów - kościół drewniany  Sokołów - kościół drewniany  Sokołów - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś w pow. gostynińskim, gm. Gostynin,
52°23’3.05″N,                           19°20’35.27″E.
GLat = 52.384180555556,        GLng = 19.343130555556

W pobliżu znajdują się:

Dzwonnica w Sokołowie
Kościół w Dobrzykowie
Zabytki miasta Płock
Warto też zaplanować odwiedzenie zabytków znajdujących się już w województwie łódzkim!
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank