Sokołowo Włościańskie – kościół p.w. NMP

Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, pierwotnie kaplica ufundowana w 1682 roku przez cześnika ciechanowskiego, Jana Więckiego, na miejscu wcześniejszej z 1657 roku fundacji podczaszego płockiego, starosty i wojewody malborskiego, Franciszka Jana Bielińskiego. Obecny wygląd zawdzięcza rozbudowanie z 1835 roku, fundacji właściciela wsi, Daniela Sommera – dobudowano prezbiterium i zakrystię. Jesienią 1944 r., podczas ofensywy wojsk radzieckich, ściany i dach świątyni zostały znacznie uszkodzone, jednak nie rozebrano jej jak niektóre inne uszkodzone kościoły Mazowsza, a jej gruntowny remont przeprowadzono wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Ostatnio odremontowana została w 2009 r.
W 1781 r. zachowała się informacja, że była ona wówczas wybudowana „z drzewa kostkowego, ułożona w kwadrat”. Pół wieku później (w 1835 r.) kosztem właściciela wsi, Daniela Sommera, kaplica została znacznie powiększona i zapewne od tego momentu można już mówić o niej jako o kościele, który przez kolejne lata służył wiernym.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, pionowo oszalowany. Orientowany. Trójnawowy. Zapewne dzisiejsza nawa to pierwotna kaplica z 1682 r. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie, z dobudowaną boczną zakrystią. Blaszany dach dwukalenicowy, dwuspadowy, nad zakrystią daszek pulpitowy. Nad końcową częścią nawy ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z małą latarenką zwieńczoną blaszanym hełmem.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Trójpodział wnętrza zaznaczony dwoma parami słupów. Od frontu chór muzyczny, także wsparty na dwóch słupach. Belka tęczowa z barokowym krucyfiksem z II poł. XVII w. Ołtarz główny, barokowy, z obrazem „Matka Boża Częstochowska” z końca XVII w. 

Ciekawostka:

Kościół położony jest tuż obok sztucznego zbiornika, w lato całego pokrytego rzęsą i innymi roślinami pływającymi. Warto obejść go dookoła a także przejść na drugą stronę zbiornika w celu osiągnięcia ładnej panoramy zabytku.
W niedalekim sąsiedztwie kościoła zachowała się drewniana stodoła kryta słomą. Tego typu budowle in situ odchodzą już niestety do przeszłości – i ta prawdopodobnie niedługo już zniknie, pozostaną jedynie te zachowane w skansenach…

Galeria:

Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany  Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany  Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany  Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany  Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany  Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany  Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany  Sokołowo Włościańskie - kościół drewniany  Sokołowo Włościańskie - otoczenie kościoła

Lokalizacja:

Wieś w pow. pułtuskim, gm. Obryte,
52°45’38.29″N,                        21°18’24.46″E.
GLat = 52.760636111111,        GLng = 21.306794444444
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank