Stanisławów – kaplica p.w. św. Marii Magdaleny

Stanisławów - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica p.w. Świętej Marii Magdaleny z 1827 r. Zbudowana na górze „Królówka”, będącym dawnym miejscem lokalnego kultu. W 1863 roku pod góra zostali pochowani powstańcy styczniowi zmarli z ran po bitwie pod Ossą.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kaplica drewniana konstrukcji zrębowej, oszalowana. Niewielka budowla, zbudowana na wydatnej podmurówce, salowa, zamknięta trójbocznie. Blaszany dach jednokalenicowy zwieńczony czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę z blaszanym hełmem ostrosłupowym.

 

Ciekawostka:

Kaplica leży poza wsią, jadąc od południa należy skręcić za wsią w lewo, około 200-300 metrów przez pola i po lewej stronie w lesie na górce znajduje się drewniana kaplica. Na górce znajdują się także groby powstańcze. Bardzo urokliwe miejsce.
Informacja z 2013 roku ze strony echodnia.eu:
„Samorząd kupił działkę w lesie pod Stanisławowem, na której znajduje się historyczna kaplica. Zakup terenu pozwoli wreszcie uporządkować znajdujące się tam groby powstańcze.
Decyzję o zakupie działki podjęła Rada Gminy Odrzywół i na podstawie tej uchwały wójt Marian Kmieciak kupił na rzecz gminy Odrzywół teren o powierzchni 215 metrów kwadratowych. Działka znajduje się w lesie, niedaleko wsi Stanisławów, na górze zwanej Królówką. Tam znajduje się zabytkowa kaplica rzymskokatolicka pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Kaplica powstała w 1827 roku.
NIEZWYKŁY ŚLAD HISTORII

Wzgórze w lesie pod Stanisławowem – to szczególne miejsce dla historii ziemi odrzywolskiej. Pierwotnie, jeszcze w średniowieczu, stał tam zamek myśliwski i stąd została nazwa „Królówka”. Zamek został przejęty przez opatów sulejowskich, ale z czasem podupadł. Zrujnowany zamek został potem zasiedlony przez pustelników, którzy przebywali tam przez wiele lat. 

- Góra miała opinię świętej. Pielgrzymowali tam mieszkańcy okolic modląc się do świętej Marii Magdaleny o pomyślność rodziny, a szczególnie małżeństwa – opowiada Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu, historyk i regionalista.

Majątek Stanisławów – Królówka należał do 1862 roku do zacnego rodu Brykczyńskich, właścicieli dóbr między innymi Ossa i Łęgonice Małe. Za władania Brykczyńskich została pobudowana kaplica. Wdowa po Stanisławie Brykczyńskim, Wanda Zamojska sprzedała majątek w 1862 roku Kalikstowi Andrzejowi Jagminowi. W 1863 roku pod góra zostali pochowani powstańcy styczniowi zmarli z ran po bitwie pod Ossą. W pobliskim dworku, należącym do majątku, zostali ukryci po bitwie. Ponadto u podnóża góry została też pochowana pątniczka z Warszawy zmarła przed II wojną światową podczas pielgrzymki do Częstochowy. Także u podnóża góry zostali pochowani żołnierze niemieccy zastrzeleni przez Rosjan w styczniu 1945 roku. Miejsce pochówku Niemców jest bliżej nieznane.

Na tej górze kończyły się wybudowane w 1915 roku w czasie I wojny światowej austriackie umocnienia polowe, zbudowane między innymi ze skonfiskowanych i rozebranych zabudowań w Stanisławowie. Umocnienia zostały wybudowane na paśmie wzgórz ciągnących się w stronę Opoczna.

MIEJSCE NA SZLAKU PIELGRZYMEK

Z górą wiąże się tradycja pielgrzymki warszawskiej zdążającej w sierpniu na Jasna Górę. Od niepamiętnych czasów pielgrzymka zatrzymywała się pod górą na postój i na mszę świętą. Początkujący pielgrzymi wchodzili do kaplicy na kolanach.

W ostatnich kilkunastu latach na skutek sporu z poprzednimi właścicielami działek, pielgrzymka zatrzymuje się w tym miejscu na krótki postój, a przewodnicy grupy zakazali wchodzenia pod górę na kolanach.

- Uregulowanie własności umożliwi remont i zabezpieczenie kaplicy, odnowę grobów powstańczych i przywróci godne miejsce tej historycznej górze – dodaje Marian Kmieciak.”

Galeria:

Stanisławów - kaplica drewniana  Stanisławów - kaplica drewniana  Stanisławów - kaplica drewniana  Stanisławów - kaplica drewniana  Stanisławów - sygnaturka kaplicy drewnianej

Lokalizacja:

Wieś w pow. przysuskim, gm. Odrzywół,
51°33’31.78″N,                        20°28’6.01″E.
GLat = 51.558827777778,      GLng = 20.468336111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank